środa, 21 lutego 2024r.

Jak wykorzystać ścianę kuchenną i urządzić na niej zielnik?

photo-1592419391068-9bd09dd58510cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHx2ZXJ0aWNhbCUyMGdhcmRlbiUyMGhvbWV8ZW58MXwwfHx8MTY1NjE5MzY3NQixlibrb-1.2.1q80w1080

Nie każdy posiada ogród, w którym może hodować różne jadalne rośliny i zioła. Nie każdy dysponuje również tarasem, czy balkonem, przeznaczonym na takie cele. Jednakże istnieją doskonałe rozwiązania dla osób pragnących posiadać bogaty zielnik w mieszkaniu.

Coraz popularniejsze stają, montowane w mieszkaniach, zielone ściany. Są to konstrukcje pionowe, na których układa się donice lub inne formy z roślinnością. Na takim stelażu może znaleźć się o wiele więcej roślin niż na parapetach. Zielnik w kuchni na ścianie może być zarówno ozdobą, jak i bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Konstrukcja zielonej ściany w kuchni, o czym trzeba pamiętać?

Aby w kuchni zamontować pionową konstrukcję na rośliny, należy wybrać odpowiednie miejsce na ścianie, która jest wystarczająco wytrzymała. Nie musi to być cała powierzchnia ściany, tę kwestię można dobrać do indywidualnych potrzeb, ważne, aby była umieszczona w odpowiednim miejscu.

Dobrym miejscem jest obszar w pobliżu okna, tak aby słońce docierało do wymagających światła roślin. Kolejnym elementem jest wybór systemu nawadniania i tu do dyspozycji jest wygodne rozwiązanie. Nie każdemu chce się codziennie wspinać pod sufit i podlewać każdą roślinkę osobno. Dlatego też warto się zdecydować na automatyczne zraszacze, zamieszczone w zielonej ścianie.

Zalety ściennego zielnika i jego wpływ na estetykę i zdrowie człowieka

Własny zielnik w domu zapewnia mieszkańcom stały dostęp do ziół z własnej hodowli, w pełni kontrolowanej pod względem składu i jakości roślinek. Ma to wyraźny wpływ na smak przygotowywanych potraw i na zdrowie. Posiadanie zielonej ściany z roślinami zielonymi w kuchni jest korzystne ze względu na to, że można tu posadzić wiele ziół i jednocześnie zaoszczędzić miejsce.

Pionowa konstrukcja z zielonych roślin jest również niezwykle estetycznym elementem dekoracyjnym. Zieleń wokół nas ma wszak pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Połączenie tych wszystkich zalet i ściennego zielnika w kuchni sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. Zielona ściana wygląda i pachnie pięknie, a do tego jest smaczna.

Jakie zioła hodować na zielniku ściennym, na co warto zwrócić uwagę?

Różnorodność ziół w przyrodzie jest olbrzymia i tak naprawdę wybór roślin do domowej hodowli musi opierać się na kilku czynnikach. Na ścienny zielnik nadają się rośliny, które doskonale sprawdzają się w ogrodach i łąkach w naszej strefie klimatycznej. Wybór ziół polega głównie na umiejętnym połączeniu osobistych preferencji kulinarnych z zachowaniem estetyki wnętrza i uwarunkowaniami technicznymi.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Dieta pudełkowa na zdrowie, czyli jak jeść i trenować?

1 września 2021

Zdrowie człowieka zależy od wielu czynników. Począwszy od genów, poprzez tryb życia i warunki środowiskowe czeka nasz organizm wiele wyzwań, by zachować dobrą kondycję. Tu warto podkreślić, że nawet wykonując…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady