sobota, 27 kwietnia 2024r.

Jak udowodnić mobbing w pracy?

photo-1423592707957-3b212afa6733ixlibrb-1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Każdy z nas musi pracować na swoje utrzymanie. Poświęcamy temu sporo czasu, bo aż jedną trzecią dnia. Dlatego miejsce pracy staje się wręcz naszym drugim domem, czy tego chcemy, czy nie. Jeśli sytuacja w danej firmie jest pozytywna, nie ma większego problemu. Gdy jednak nie pracujemy w przyjaznym środowisku i wręcz jesteśmy narażeni na mobbing ze strony współpracowników, możemy czuć się niekomfortowo. Jak temu zaradzić?

Kiedy mowa o mobbingu w pracy?

Jak wiadomo, chwilowe obniżenie nastroju może przytrafić się każdemu. W wyniku złego humoru czasem nawet ktoś bliski może wyrazić się w sposób obraźliwy wobec nas. Jeśli do takiej sytuacji dochodzi w środowisku pracy sporadycznie, nie ma mowy o mobbingu.

Z przestępstwem będziemy mieć do czynienia, gdy sytuacje mające na celu poniżenie pracownika, zniewolenie go lub obniżenie faktycznej wartości zawodowej powtarzają się często przez długi okres czasu. Najczęściej sprawcą takiej sytuacji jest przełożony, choć do mobbingu może dochodzić również na linii równorzędnych pracowników. To przestępstwo jest trudne do udowodnienia, dlatego w tym przypadku przyda się doświadczone pogotowie prawne z Częstochowy.

Przed rozpoczęciem procesu musimy zebrać dowody

Uzasadnienie złożenia wniosku o mobbing jest bardzo trudne i wymaga sporo pracy. Przede wszystkim dobrze jest zapisywać lub nagrywać wszystkie sytuacje, w których czujemy się wykorzystywani i poniżani. Jako dowód w sprawie mogą posłużyć notatki, zarchiwizowane wiadomości i maile, a także nagrania, które skompletujemy na etapie zbierania dowodów.

Dobrze jest również skorzystać z pilnej pomocy prawnika, który podpowie jakie dokumenty przydadzą się w czasie rozprawy. Powinniśmy znaleźć świadków, czyli osoby, które mogły uczestniczyć w niektórych zajściach lub spotkać się z podobnymi sytuacjami. Zdarza się, że pracownicy są zastraszani i nie chcą uczestniczyć w takim procesie, bo boją się reakcji napastnika.

Jak zgłosić sprawę o mobbing?

Takie przestępstwa najlepiej rozstrzygać za pośrednictwem Państwowej Inspekcji Pracy. Możemy również zgłosić zawiadomienie bezpośrednio do sądu pracy, lub skierować swoje uwagi do prezesa. Jednym ze sposobów walki z mobberem jest wystosowanie wypowiedzenia umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, do którego w takiej sytuacji mamy pełne prawo.

W państwowym urzędzie składa się wypełniony wniosek, który zawiera cel pozwu, dane kontaktowe pozwanego o mobbing oraz osoby składającej wniosek. Do dokumentu warto dołożyć całą dostępną dokumentację dowodową.

Może spodobać Ci się również:

Próchnica u dzieci – profilaktyka i leczenie początkowe

1 lutego 2022

Próchnica, to choroba przyzębia, która zaczyna się już we wczesnej fazie rozwoju zębów. Cierpią na nią dzieci w wieku przedszkolnych, a czasem nawet wcześniej. Próchnica atakuje nie tylko stałe zęby,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady