niedziela, 16 czerwca 2024r.

Jak prać buty sportowe?

unnamed file 3

Jak prać buty, żeby długo posłużyły i nadal wyglądały jak nowe? Czy pranie butów w pralce to dobre rozwiązanie? Zastanawiasz się, czy możesz w ten sposób odświeżyć swoje trampki lub buty sportowe? Ten artykuł, z pewnością będzie pomocny. Podpowiadamy, jakie buty można prać w pralce oraz jak przeprowadzic ręczne czyszczenie obuwia.

Czy można prać buty w pralce?

Wielu producentów nie zaleca prania obuwia w pralce, gdyż mogą się rozkleić lub zdeformować, w tym wypadku niestety trzeba liczyć się również z tym, że ich żywotność będzie krótsza. Mimo wszystko wybierając wysokiej jakości buty sportowe asics pochodzące od renomowanych, cenionych producentów, bez wątpienia mimo takiego sposobu czyszczenia posłużą przez dłuższy czas.

Jeżeli buty sportowe są szyte, a nie klejone, można zdecydować się na wrzucenie ich do pralki bez większych obaw. Natomiast nie wolno prać butów wykonanych ze skóry naturalnej, obuwia na obcasie, z ciężkimi zabrudzeniami, espadryli. 

Przed włożeniem butów do pralki, należy oczyścić je z zabrudzeń, wyciągnąć z nich wkładki oraz sznurówki. Dobrym rozwiązaniem będzie włożenie butów do specjalnej siatki, co sprawi, że pralka będzie zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Najlepiej włączyć tryb delikatnego prania, temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza.

Ręczne pranie obuwia sportowego

W przypadku posiadania butów sportowych klejonych trzeba będzie wyprać je ręcznie. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie szczoteczki i delikatnego płynu do prania. Przed zamoczeniem butów trzeba wyciągnąć z nich wkładki i sznurówki.

Największe zabrudzenia wystarczy wyczyścić za pomocą szczotki i wody. Do środka butów można włożyć gazety, dzięki temu ich pranie będzie wygodniejsze. Nie należy suszyć butów na grzejniku, ani na słońcu, warto postawić je po prostu do wyschnięcia. 

Jakich środków użyć do prania obuwia?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na pranie ręczne, czy w pralce, warto stosować delikatne środki do czyszczenia obuwia. Dobrym rozwiązaniem będzie płyn do prania ręcznego, nie wolno stosować płynu do zmiękczania tkanin. Dobór odpowiedniego środka do prania jest kluczowy, inaczej buty mogą sie rozkleić, stracić swój kształt lub sie rozciągnąć.

Odpowiednie czyszczenie obuwia sprawi, że będzie można cieszyć się nim przez bardzo długi czas i mimo intensywnego użytkowania nadal będą wyglądać dobrze i będą wygodne. Kupując buty sportowe, warto zwrócić uwagę na sposób ich pielęgnacji, gdyż od tego w dużej mierze będzie zależeć ich trwałość oraz wytrzymałość. 

Może spodobać Ci się również:

Co lepsze trymer czy gilotyna do papieru? Dlaczego warto zadbać o dobre wyposażenie biura?

Co lepsze trymer czy gilotyna do papieru? Dlaczego warto zadbać o dobre wyposażenie biura?

1 września 2021

Akcesoria biurowe to nieoceniona pomoc dla wielu pracowników biurowych. Obecnie wyposażenie biur znacznie się różni od tych, które istniały jeszcze kilka lat temu. Coraz nowocześniejsze narzędzia ułatwiające pracę mają ogromny…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady