czwartek, 21 listopada 2024r.

Jak ocieplić pianą PUR dom od wewnątrz?

Jak ocieplić pianą PUR dom od wewnątrz?

Dom powinien być dobrze zaizolowany, by utrzymać ciepło wewnątrz i ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Zasadniczo stosuje się ocieplanie zewnętrznych warstw budynku. Stosowanie materiałów ociepleniowych zewnątrz polega na zaizolowaniu całej bryły domu.

Warto nadmienić, że użyć do tego można doskonałego materiału izolacyjnego, jakim jest piana PUR. Pianka poliuretanowa nałożona zazwyczaj jest metodą natryskową i jest doskonałym preparatem izolacyjnym wypełniającym drzwi i okna. Można ją również wykorzystać przy ociepleniu wnętrza domu.

Jak zastosować piane PUR do wnętrza?

Ocieplenie domu od wewnątrz powinno być dodatkowym elementem izolacji cieplnej. Niewątpliwie zewnętrzna, dobrze położona warstwa izolacyjna jest priorytetowa. W niektórych przypadkach, szczególnie starych budynków należy jednak wesprzeć działania od wewnątrz.

Dokonując montażu piany PUR na wewnętrznych strukturach pamiętać trzeba, by do ścian nie dostała się wilgoć. W tym celu należy poprzedzić zabieg wstępną paraizolacją. Odpowiednio wysuszone ściany łatwiej i pewniej przyjmą całą poliuretanową warstwę.

Mostki termiczne i drobne szczeliny

Ocieplenie od wewnątrz pianą PUR polega na natrysku preparatu pęczniejącego na powierzchni. W celu dobrego zaizolowania wnętrza warto szczególną uwagę zwrócić na szczeliny oraz załamania ścian. Niedokładnie wykonany zabieg powoduje stworzenie mostków termicznych, w których zbiera się wilgoć.

Szczególnie ocieplając poddasze należy zwrócić uwagę na łączenia wiązarów, belek i skosy. Piana poliuretanowa jest doskonałym materiałem do ocieplania takich powierzchni, a wśród zalet izolacyjnych warto wymienić jeszcze zdolność dyfuzji pary wodnej, a tym samym przeciwdziałanie zawilgoceniu i przegniciu.

Kiedy stosować ocieplenie wewnętrzne?

Ocieplenie ścian wewnętrznych nie jest częste. Wiąże się to z wieloma komplikacjami przy montażu. Problemem może być również brak zewnętrznej warstwy ociepleniowej, co powoduje, że wewnętrzna izolacja będzie nie dość wystarczająca.

Są jednak przypadki, gdy tylko wewnętrzne ocieplenie wchodzi w rachubę. Jest to zabieg niezbędny w sytuacji, gdy fasada budynku nie może być naruszona. Tak się dzieje zazwyczaj w przypadku kamienic i domów objętych ochrona konserwatorską. Wewnętrzne ocieplenie można również wykonać w bloku wielorodzinnym, jeśli lokatorzy nie zezwalają na położenie zewnętrznej izolacji.

Piana PUR jest doskonałym surowcem izolacyjnym, bardziej efektywnymi łatwiejszym w montażu, niż inne materiały. Pamiętać jednak warto, że odpowiedni montaż zapewni tylko wyspecjalizowana ekipa, z której doświadczenia i wiedzy warto skorzystać.

Może spodobać Ci się również:

Sok z wiśni i sok malinowy – jak wykorzystać te zdrowe składniki w smacznej kuchni?

1 lutego 2024

Soki z wiśni i malin to nie tylko wyjątkowo smaczne napoje, ale również niezwykle wartościowe źródła witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy. Ich intensywny smak i bogate właściwości zdrowotne czynią je doskonałymi…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady