sobota, 20 kwietnia 2024r.

Jak dentysta wyrywa zęba? Co warto wiedzieć przed ekstrakcją zęba?

Wizyta u stomatologa u wielu osób wywołuje ogromny stres. Wynika to z tego, że leczenie zębów najczęściej kojarzy się z bólem. Jednak poza leczeniem pacjenci obawiają się także wyrywania zębów. Aby pozbyć się lęku, warto wiedzieć jak przebiega ekstrakcja zęba. Dzięki temu będziemy mogli podejść do tego z większym spokojem.

Usuwanie zęba – co należy wiedzieć?

W wielu gabinetach stomatologicznych możemy spotkać się z coraz nowocześniejszymi metodami leczenia zębów. Jednak pomimo tego może dojść do sytuacji, kiedy trzeba będzie wyrwać ząb. Taka konieczność zachodzi wtedy, gdy zęby nie nadają się do leczenia i muszą zostać jak najszybciej usunięte.

Odkładanie zabiegu na później może doprowadzić do poważnych konsekwencji, które są dużo gorsze, niż ekstrakcja. Zanim stomatolog podejmie decyzję o wyrwaniu zęba, musi dokładnie go obejrzeć oraz wykonać zdjęcie rtg zębów Białystok.

Wszelkie dodatkowe badania m.in. rtg zębów są niezbędne do tego, aby dentysta podjął odpowiednią decyzję. Czasem zdarza się, że ekstrakcję zębów wykonuje się po wypadku, jeśli dojdzie do poważnego uszkodzenia uzębienia.

Jak przebiega proces wyrwania zęba?

Ekstrakcję przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Po jego podaniu dentysta przygotowuje zęba do wyrwania. Kolejny etap to delikatne obracanie go w odpowiednich kierunkach co ma na celu rozchwianie i łatwiejsze wyciągnięcie z dziąsła.

Po usunięciu stomatolog oczyszcza miejsca, gdzie znajdował się ząb. Ostatnią czynnością jest zatamowanie krwawienia poprzez założenie opatrunku. Stomatolodzy używają do tego jałowe gaziki, które pacjent musi przez określony czas zaciskać.

Jest to bardzo ważny etap, ponieważ nieodpowiednie zatamowanie krwawienia może doprowadzić do znacznej utraty krwi. Niekiedy konieczne może okazać się szycie rany, jednak takie sytuacje nie należą do zbyt częstych.

Zabieg chirurgiczny – kiedy się przeprowadza?

Chirurgiczne usunięcie zęba przeprowadza się wyłącznie w określonych sytuacjach. Najczęściej wskazaniem do tego typu zabiegu są zatrzymane zęby mądrości, które mogą pojawić się w każdym wieku. Taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

To, jaki rodzaj znieczulenia będzie zastosowany, zależy od specjalisty. Zabieg może być wykonywany zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Jeżeli tylko zaistnieją takie wskazania, należy jak najszybciej udać się do chirurga.

Usunięcie zęba w zwykłym gabinecie stomatologicznym nie zawsze jest możliwe z wielu różnych powodów. Bardziej skomplikowane zabiegi, które mogą wiązać się z poważniejszymi powikłaniami, powinny być przeprowadzane przez chirurga.

Może spodobać Ci się również:

Benefity w obliczu kryzysu gospodarczego – co pracodawca może zaoferować swoim pracownikom?

Benefity w obliczu kryzysu gospodarczego – co pracodawca może zaoferować swoim pracownikom?

27 marca 2020

Każda firma powinna w dzisiejszych czasach oprócz standardowego wynagrodzenia wprowadzać inne, pozapłacowe motywatory. Jakie jednak benefity dla pracowników jest w stanie zapewnić pracodawca, by wesprzeć podwładnych nawet w trudnej sytuacji…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady