niedziela, 14 lipca 2024r.

Ile kosztuje radca prawny? Cennik radców prawnych

Ile kosztuje radca prawny? Cennik radców prawnych

Większości z nas choć raz zdarza się w życiu sytuacja, kiedy jesteśmy zmuszeni do skorzystania z usługi adwokata albo radcy prawnego. Powszechnie uchodzi to za drogie i trudno dostępne przedsięwzięcie, ale czy tak jest w istocie? Jakie czynniki mają wpływ na cenę porady lub obsługi i czy są one uregulowane w przepisach prawa?

Koszt usługi prawnika, a obowiązujące przepisy

Obowiązujące zapisy prawa wprowadzają stawki minimalne za poszczególne rodzaje spraw. Wynika to wprost z dwóch rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości – o wynagrodzeniu za czynności prawników. Oznacza to, że żadna kancelaria nie może wziąć mniejszego wynagrodzenia, niż zostało to ustalone w odpowiednim akcie prawnym. Jakiego rzędu są to kwoty? To zależy głównie od przedmiotu sprawy. I tak na przykład:

  • sprawa o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami – 720 zł,
  • sprawa o uchylenie uchwały organu spółdzielni – 360 zł,
  • sprawa o ubezwłasnowolnienie – 480 zł,
  • sprawa o rozwiązanie spółki kapitałowej – 1080 zł.

To tylko kilka przykładów, ale od razu widać, że wachlarz cenowy jest szeroki. Żadne przepisy nie regulują natomiast stawki maksymalnej. Od czego ona zależy?

Czynniki mające wpływ na koszt porady kancelarii prawnej

Przede wszystkim znaczenie ma niezbędny nakład pracy i stopień skomplikowania sprawy. Im nasz problem będzie bardziej zawikłany, tym więcej pieniędzy zainkasuje kancelaria adwokacka lub radcowska. Do tego dochodzą jeszcze niezbędne wyjazdy, wizyty w sądach, konieczność przeglądania akt sprawy.

Niebagatelne znacznie ma także renoma kancelarii, z usług której korzystamy. Im marka jest bardziej rozpoznawalna, w tym większym stopniu przełoży się to na końcowy koszt usługi. Dlatego kiedy nasza sprawa nie jest nadmiernie skomplikowana, być może warto rozważyć zlecenie jej małej, początkującej kancelarii. 

Dobry prawnik – jak go rozpoznać?

Jak w każdym zawodzie, także i w fachu prawniczym możemy wyróżnić specjalizacje. Jedni czują się dobrze w prawie rodzinnym, inni w gospodarczym, a jeszcze inni w karnym. Dobrego fachowca można poznać nie po tym, że cytuje z pamięci przepisy, gdyż te często się zmieniają. Istotna jest znajomość orzecznictwa w danym sektorze prawa, najważniejszych komentarzy oraz praktyki sądów w poszczególnych okręgach.

Powierzając swoją sprawę kancelarii prawnej zwróćmy uwagę na szczegóły umowy. W szczególności na to, ile mamy zapłacić za usługę i kiedy, a także co dana usługa w sobie zawiera. Istotne są konsultacje, terminy rozpraw, wizyty u klientów oraz zakres samej pomocy prawnej (to, czy dotyczy ona postępowania przed sądem lub organem pierwszej czy także drugiej instancji).

Może spodobać Ci się również:

Jak wybrać idealny garnitur dla kobiety w biznesie?

1 grudnia 2022

Praca w biurze, spotkania firmowe, a nawet rozmowa kwalifikacyjna, to takie okoliczności, gdzie ubiór ma olbrzymie znaczenie. Dziś strój biznesowy jest bardziej różnorodny, ale nadal osiągnięcie idealnej równowagi między profesjonalizmem…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady