czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Gdzie wyrzucić karton po mleku? Segregacja i recykling opakowań wielomateriałowych

Gdzie wyrzucić karton po mleku? Segregacja i recykling opakowań wielomateriałowych

Każdy z nas produkuje śmieci. Wiele z nich można przetworzyć i ponownie wykorzystać. W procesie recyklingu kluczową rolę odgrywa odpowiednia segregacja odpadów. Część osób nie wie, do jakich pojemników należy wrzucać poszczególne rodzaje śmieci. Kłopoty sprawiają m.in. opakowania wielomateriałowe.

Czym są opakowania wielomateriałowe? Po czym można je rozpoznać?

Opakowania wielomateriałowe składają się z różnych materiałów, które są ze sobą trwale połączone. Z tego powodu niemożliwe jest ich rozłączenie bez wykorzystania specjalnych technik i narzędzi. Najpowszechniejszym przykładem opakowań wielomateriałowych są kartony po żywności płynnej np. mleku, sokach. Składają się one w przeważającej części z kartonu (średnio ok. 75%), jednocześnie zawierają też aluminium oraz inne tworzywa sztuczne. Dodatkowe materiały chronią płyny w środku przed działaniem czynników zewnętrznych m.in. tlenu, temperatury, światła. Innym przykładem opakowań wielomateriałowych mogą być papierki po cukierkach, torebki po przyprawach. Do tej kategorii zaliczamy także m.in. tekturę zgrzaną z folią oraz torebki termoizolacyjne wykorzystywane w gastronomii.

Czy opakowania wielomateriałowe można przetwarzać? Jaki jest ich wpływ na środowisko?

Opakowania wielomateriałowe mogą zostać poddane procesowi recyklingu. To, w jakim zakresie mogą zostać przetworzone, zależy w dużej mierze od rodzaju opakowania. Kartony po mleku, sokach i płynnej żywności składają się w dużej mierze z papieru, który można odzyskać i wykorzystać ponownie. Jednocześnie ilość przetwarzanych opakowań wielomateriałowych jest aktualnie mniejsza niż papieru. Jednak sytuacja ta będzie się poprawiać. Ministerstwo Środowiska wydało w 2018 roku rozporządzenie określające minimalne roczne poziomy odzysku i recyklingu dla opakowań wielomateriałowych. W 2020 roku planowane poziomy to 48% odzysku i 41% recyklingu. Natomiast w 2030 roku oba te wskaźniki mają być na poziomie 70%. Dlatego też kupowanie soków, mleka w kartonie nie jest szkodliwe dla środowiska, pod warunkiem, że odpowiednio segreguje się odpady.

Gdzie wyrzucić karton po mleku i inne opakowania wielomateriałowe?

Skuteczna segregacja jest niezbędna do tego, żeby zwiększyć skuteczność przetwarzania opakowań wielomateriałowych. Dlatego też ważne jest wrzucanie ich do odpowiednich pojemników. Ogólnie rzecz biorąc kartony po mleku, sokach itp. powinny trafić do pojemników na tworzywa sztuczne i metal. Jednocześnie należy pamiętać, że przepisy dotyczące segregacji śmieci się co jakiś czas zmieniają i mogą różnić w zależności od regionu. Dlatego warto zapoznać się z lokalnymi zasadami. Na pewno nie można wrzucać ich do papieru – ich wytwarzaniem nie zajmuje się producent opakowań kartonowych.

Może spodobać Ci się również:

Jak przygotować samochód na nadejście wiosny?

Jak przygotować samochód na nadejście wiosny?

26 marca 2020

Wiosna nadchodzi, a to oznacza, że czas najwyższy przygotować do niej nasze samochody. Wbrew pozorom jest całkiem sporo do zrobienia i wiele z tych czynności dobrze jest przeprowadzić z wyprzedzeniem.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady