czwartek, 28 września 2023r.

Gdzie odebrać prawo jazdy – Kraków

Gdzie odebrać prawo jazdy - Kraków

Bez prawa jazdy może być znacznie trudniej dostać się do pracy czy szkoły. To również dokument, który znacznie ułatwi przemieszczanie się w innych celach, na przykład rodzinnym czy turystycznym. Stąd tak duże zainteresowanie kursami, jakim od długiego czasu cieszy się szkoła nauki jazdy. Kraków jest jednak rozległym miastem i często nie do końca wiadomo jak przeprowadzić proces uzyskania tego dokumentu… Dziś udzielimy kilka wskazówek, które pomogą uzyskać prawo jazdy…

Jak wygląda proces uzyskiwania prawa jazdy?

Licencję na prowadzenie pojazdu nie uzyskuje się tak szybko, jak mogłoby się to początkowo wydawać. Trzeba przejść cały proces ubiegania się o prawo jazdy, który składa się z kilku punktów.

Pierwszym krokiem do uzyskania pozwolenia na kierowanie jest rejestracja w systemie wojewódzkiego ośrodka ruchu i wyrobienie tzw. profilu kandydata na kierowcę. Następnie należy wybrać ośrodek szkoleniowy, który zapewni nam przygotowanie teoretyczne.

Ile placówek szkoleniowych, tyle różnych cen, po których udostępniana jest nauka jazdy. Kraków jest miastem, w którym warto jednak starannie dobrać placówkę, ze względu na jakość kształcenia. Jeśli chcemy zdać egzamin państwowy już przy pierwszym podejściu, niezwykle ważne jest odpowiednie do niego przygotowanie.

Najpierw trzeba zdać egzamin…

Po przeprowadzonym kursie jazdy obejmującym 30 godzin teoretycznych oraz tyle samo czasu praktycznej jazdy przychodzi czas na sprawdzenie umiejętności. Pierwszym testem jest egzamin wewnętrzny przeprowadzany przez ośrodek szkoleniowy. Jego pozytywny wynik jest świadectwem ukończenia kursu i uprawnia kandydata do zapisów na państwowy test.

W przypadku, gdy kandydat skończy już szkolenie na prawo jazdy, może zapisać się na egzamin. Zwykle na pierwsze podejście czeka się maksymalnie 2 tygodnie od daty zapisu, jednak w dobie pandemii okres ten może się nieco wydłużyć.

Osoba ubiegająca się o prawo jazdy musi zdać egzamin teoretyczny, jak również praktyczne sprawdzenie umiejętności. Oba testy pozwalają zweryfikować nabytą wiedzę i udzielić licencji na kierowanie samochodem lub innego typu maszyną. Warto dodać, że obie formy testów są niezależne od siebie – niezdanie jednej części nie będzie powodować konieczności powtórzenia egzaminu w całości.

Gdzie i kiedy odbiorę prawo jazdy?

Po zaliczonym egzaminie i uiszczeniu opłaty za wydanie dokumentu należy już tylko czekać na wyrobione prawo jazdy. Kraków, jest miastem, w którym dostępnych jest kilka punktów odbioru tego dokumentu. Prawo jazdy wybiera się w oddziale starostwa odpowiedniego dla miejsca zamieszkania kandydata. W zależności od kilku czynników, prawo jazdy może być dostępne już po kilku dniach, innym razem trzeba będzie poczekać na nie znacznie dłużej.

Może spodobać Ci się również:

Co zrobić, kiedy boli ząb i kiedy wymagana jest interwencja dentysty?

1 sierpnia 2022

Niewiele jest osób na świecie, które mogą powiedzieć, że nigdy ich nie bolały zęby. Jest to, niestety dolegliwość, która pojawia się czasem nagle i pozornie bez powodu, a czasem jest…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady