środa, 21 lutego 2024r.

Gdzie odebrać prawo jazdy – Kraków

Gdzie odebrać prawo jazdy - Kraków

Bez prawa jazdy może być znacznie trudniej dostać się do pracy czy szkoły. To również dokument, który znacznie ułatwi przemieszczanie się w innych celach, na przykład rodzinnym czy turystycznym. Stąd tak duże zainteresowanie kursami, jakim od długiego czasu cieszy się szkoła nauki jazdy. Kraków jest jednak rozległym miastem i często nie do końca wiadomo jak przeprowadzić proces uzyskania tego dokumentu… Dziś udzielimy kilka wskazówek, które pomogą uzyskać prawo jazdy…

Jak wygląda proces uzyskiwania prawa jazdy?

Licencję na prowadzenie pojazdu nie uzyskuje się tak szybko, jak mogłoby się to początkowo wydawać. Trzeba przejść cały proces ubiegania się o prawo jazdy, który składa się z kilku punktów.

Pierwszym krokiem do uzyskania pozwolenia na kierowanie jest rejestracja w systemie wojewódzkiego ośrodka ruchu i wyrobienie tzw. profilu kandydata na kierowcę. Następnie należy wybrać ośrodek szkoleniowy, który zapewni nam przygotowanie teoretyczne.

Ile placówek szkoleniowych, tyle różnych cen, po których udostępniana jest nauka jazdy. Kraków jest miastem, w którym warto jednak starannie dobrać placówkę, ze względu na jakość kształcenia. Jeśli chcemy zdać egzamin państwowy już przy pierwszym podejściu, niezwykle ważne jest odpowiednie do niego przygotowanie.

Najpierw trzeba zdać egzamin…

Po przeprowadzonym kursie jazdy obejmującym 30 godzin teoretycznych oraz tyle samo czasu praktycznej jazdy przychodzi czas na sprawdzenie umiejętności. Pierwszym testem jest egzamin wewnętrzny przeprowadzany przez ośrodek szkoleniowy. Jego pozytywny wynik jest świadectwem ukończenia kursu i uprawnia kandydata do zapisów na państwowy test.

W przypadku, gdy kandydat skończy już szkolenie na prawo jazdy, może zapisać się na egzamin. Zwykle na pierwsze podejście czeka się maksymalnie 2 tygodnie od daty zapisu, jednak w dobie pandemii okres ten może się nieco wydłużyć.

Osoba ubiegająca się o prawo jazdy musi zdać egzamin teoretyczny, jak również praktyczne sprawdzenie umiejętności. Oba testy pozwalają zweryfikować nabytą wiedzę i udzielić licencji na kierowanie samochodem lub innego typu maszyną. Warto dodać, że obie formy testów są niezależne od siebie – niezdanie jednej części nie będzie powodować konieczności powtórzenia egzaminu w całości.

Gdzie i kiedy odbiorę prawo jazdy?

Po zaliczonym egzaminie i uiszczeniu opłaty za wydanie dokumentu należy już tylko czekać na wyrobione prawo jazdy. Kraków, jest miastem, w którym dostępnych jest kilka punktów odbioru tego dokumentu. Prawo jazdy wybiera się w oddziale starostwa odpowiedniego dla miejsca zamieszkania kandydata. W zależności od kilku czynników, prawo jazdy może być dostępne już po kilku dniach, innym razem trzeba będzie poczekać na nie znacznie dłużej.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Co to jest OCR? System OCR faktur – zalety, funkcje, skuteczność

30 listopada 2020

Skrót OCR wywodzi się z angielskiego Invoice Optical Character Recognition, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „optyczne rozpoznawanie znaków z faktury”. Nowoczesne narzędzie umożliwia odczytywanie tekstu, który zawarty jest…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady