niedziela, 14 lipca 2024r.

Czosnek w smoothie warzywnym, dlaczego warto go dodać?

Czosnek jest specyficzną przyprawą, która towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Jest to roślina powszechna w wielu miejscach na naszej planecie, a w związku z tym, trudno znaleźć kuchnię świata, w której tego składnika nie ma. Wynika to z wielu czynników, m.in. specyficznego smaku i aromatu oraz z wielu właściwości prozdrowotnych czosnku.

Charakterystyczny zapach niekiedy odstrasza twórców koktajli warzywnych, ale warto pamiętać, że nawet jeden ząbek czosnku to wielkie wsparcie układu odpornościowego. Smaczne i zdrowe smoothie owocowo-warzywne, do którego umiejętnie przemycimy czosnek, będzie doskonałym daniem wspomagającym nasze zdrowie. Kluczowe jest, aby wiedzieć kiedy i ile czosnku dodać, tak by zachować jego wartości, a jednocześnie nie pachnieć nim na odległość.

Dlaczego warto dodać czosnek do smoothie — właściwości zdrowotne

Czosnek kojarzony jest z jesienią i zimą, kiedy panuje okres przeziębień i grypy. W zależności od tradycji rodzinnych dodaje się go do mleka, do kanapek, albo aplikuje się łyżeczkę posiekanego drobno ząbku o Wynika to z powszechnie znanego faktu, że czosnek jest naturalnym antybiotykiem.

Z dodatkowych, prozdrowotnych właściwości wymienić można te, które obniżają ciśnienie oraz wpływają na cały układ sercowo naczyniowy. Warto dodać, że czosnek zawiera cenne antyoksydanty, flawonoidy oraz dużą zawartość witaminy A, K, C. Z tych powodów powinien być stałym składnikiem potraw, niezależnie, czy są to dania obiadowe, czy delikatne zielone koktajle.

Specyficzny aromat i smak czosnku w smoothie

Ze względu na te dwie cechy, nie każdy lubi czosnek, a niekiedy odmawia uzupełnienia nim diety, z obawy przed roznoszeniem mocno wyczuwalnego zapachu. Jest to błąd żywieniowy i zdrowotny, który jednak można naprawić. Dobrym neutralizatorem zapachu jest dodanie ziół o silnych walorach aromatycznych, np. mięty.

Jeśli chodzi o walory smakowe, czosnek nadaje każdej potrawie wyrazistość i pikantność. Sprawia, że smoothie warzywne zyska na tym i nie będzie miało zbyt mdłego smaku. Warzywa z owocami w koktajlu, czy smoothie, wzbogacone czosnkiem i imbirem z dodatkiem mięty, dają efekt niepowtarzalny, pod warunkiem zachowania odpowiednich proporcji.

Z jakimi warzywami łączyć czosnek w smoothie?

Czosnek można połączyć z każdym warzywem. Idealnie pasuje do pomidorów, ogórków oraz szpinaku. W odpowiedniej proporcji dobrze podkreśli smoothie wykonane z rukoli z dodatkiem jarmużu. Ząbek czosnku to niewielka ilość, a jednocześnie dająca bardzo wiele wartości każdemu koktajlowi.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Jak zmyć farbę z podłogi? Kilka wskazówek dotyczących czyszczenia wykładziny

1 maja 2021

Regularne sprzątanie wykładziny to podstawowa czynność, jeżeli chodzi o utrzymanie czystości. Może się jednak zdarzyć, że powstałe zabrudzenie będzie trudne do usunięcia. Do takich sytuacji możemy zaliczyć plamy z farby,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady