czwartek, 28 marca 2024r.

Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy: jakich zadań można się spodziewać?

Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy: jakich zadań można się spodziewać?

Zanim młody kandydat na kierowcę będzie mógł otrzymać upragnione prawo jazdy kat. B, musi przejść przez niełatwy egzamin państwowy. Ten dzieli się na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W dzisiejszym poradniku omówimy pierwszą z nich. Sprawdzimy, jak przebiega, jakich pytań można się spodziewać i co trzeba umieć.

Kwestie organizacyjne

By zapisać się na egzamin, należy dostarczyć dokumenty poświadczające ukończenie kursu, który wyda nam nasza szkoła jazdy. Następnie wybieramy jedną z dwóch form: egzamin łączony lub osobny. W pierwszym przypadku zdajemy teorię i praktykę bezpośrednio po sobie. W drugim każda część odbędzie się innego dnia. Jeśli bardzo się stresujemy, lepiej wybrać wersję osobną.

Dzień egzaminu

Przed wejściem do sali zostanie sprawdzona nasza tożsamość. Nie zapomnijmy więc zabrać ze sobą dowodu osobistego. Po zajęciu miejsca, egzaminator prowadzący wyjaśni nam działanie wszystkich przyrządów. Kraków posiada dokładnie takie same, jak każda inna miejscowość w Polsce. Jeśli więc nie zdajemy w swoim mieście, to i tak nie powinniśmy mieć problemów.

Odpowiadamy na pytania

Część teoretyczna sprawdzi naszą wiedzę z zakresu przepisów, którą powinniśmy byli przyswoić gdy odbywała się nauka jazdy. Jako pierwsze na teście pojawią się pytania, na które będziemy mogli wybrać odpowiedzi spośród trzech przedstawionych na ekranie. Do prawie każdego z nich dołączona będzie niewielka grafika, obrazująca np. sytuację drogową. Jeśli nasz kurs nauki jazdy był prowadzony w sposób rzetelny, nie powinniśmy mieć problemu z przejściem powyższej części.

Analizujemy sytuacje drogowe

Kolejny etap jest nieco trudniejszy, ponieważ wymaga od nas większego refleksu. Na ekranie zostanie przedstawiona sytuacja drogowa, w formie krótkiego nagrania wideo lub animacji. Następnie pojawi się pytanie, na które będziemy musieli udzielić odpowiedzi w czasie kilkunastu sekund. Każdy dobry OSK powinien posiadać sprzęt oraz oprogramowanie, które umożliwi kursantom przygotowanie się do tej części egzaminu teoretycznego. Ważne jest też dobre panowanie nad stresem.

Czy trudno zdać teorię?

Wbrew pozorom, zdanie tej części egzaminu nie jest bardzo trudne. Jednak na pewno trzeba być do niej lepiej przygotowanym niż kilka lat temu, gdy były tylko i wyłącznie pytania opisowe. Dlatego, gdy trwa kurs na prawo jazdy, powinniśmy być skupieni na tym, co przekazuje nam instruktor i starać się jak najwięcej zapamiętać. Samodzielne studiowanie przepisów oraz literatury, którą zapewne udostępni nam nasz ośrodek szkolenia kierowców, również jest mocno wskazane.

Może spodobać Ci się również:

Jaki transport jest najbezpieczniejszy? Czy zawsze możemy wybrać konkretny rodzaj transportu towarów?

1 lutego 2022

Przedsiębiorstwa korzystające z usług firm przewozowych zawsze liczą na pełen profesjonalizm, jeżeli chodzi o transport ładunków. Jednak każdy, kto korzysta z takich usług, powinien mieć świadomość tego, że transport zawsze…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady