czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Co wspomaga hamowanie? Podpowiadamy jak utrzymać układ w odpowiedniej kondycji…

unnamed file 4

Bez odpowiedniego układu hamowania, nie powinniśmy nawet wyjeżdżać na drogę. To istotny element, który zapewnia bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych użytkowników drogi. Powinien więc być w jak najlepszej  kondycji. Regularna kontrola jego stanu to oczywiście podstawowy warunek bezpieczeństwa na drodze. Czy jednak są jeszcze inne sposoby na wspomaganie hamowania? Oczywiście…

Wykorzystuj hamulec tylko, gdy potrzeba

W przypadku miejskiej jazdy bardzo często z dużym wyprzedzeniem obserwujemy to, co dzieje się na drodze. Przez to czas reakcji na ewentualne przeszkody może być znacznie szybszy, nie trzeba więc uciekać się do gwałtownego hamowania.

Dobry mechanik podpowiada, by jak najczęściej stosować tzw. hamowanie silnikiem. To technika niewykorzystująca głównego układu, wynika z naturalnego zmniejszania obrotów jednostki napędowej bez dostarczania paliwa. Wystarczy przy odpowiedniej odległości zdjąć nogę z gazu i regulować przełożenie biegów – pojazd samoczynnie może wytracić sporo prędkości, przez co hamulec będzie mniej potrzebny!

Kontroluj stan klocków lub tarcz hamulcowych

To najważniejsze elementy układu, dzięki którym hamowanie jest w ogóle możliwe. Jednocześnie to fragmenty, które narażone są najsilniej na przegrzanie, odkształcenia mechaniczne oraz wysokie tarcie. 

Kompleksową diagnostykę klocków lub tarcz może przeprowadzić doświadczony mechanik samochodowy. Kraków jest miejscem, w którym nie trzeba płacić wiele za taką usługę. Podczas serwisowania sprawdzany jest stan zużycia akcesoriów oraz ich odpowiednie ułożenie, dzięki czemu można będzie ocenić jakość hamowania.

W przypadku tarcz, szczególnie ważna jest również ich konstrukcja. Elementy mogą być narażone na silne naprężenia, przez co niekiedy ulegają skrzywieniu. Wpływa to negatywnie na jakość hamowania, może też powodować dodatkowe kłopoty z przylegającymi częściami.

Kontroluj stan płynu hamulcowego!

System nie działałby w pełni sprawnie bez dopasowanego układu smarowania. Zadaniem płynu hamulcowego jest obniżenie tarcia podczas hamowania, jak również zmniejszenie temperatury powstałej przy tej czynności.

Poziom substancji możemy samodzielnie kontrolować. Zbiornik płynu znajduje się pod maską. Aby się do niego dostać, nie jest więc potrzebny warsztat samochodowy. Warto jednak dodać, że hamulce stanowią system zamknięty, w którym  nie powinno być znaczących różnic w ilości substancji chłodzącej. Jeśli więc zauważymy duży spadek płynu, lepiej skonsultować się z dobrym mechanikiem!

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 6

Jaka kurtka skórzana męska? Jakie korzyści płyną z zakupu skórzanej kurtki?

1 lipca 2021

Kurtki skórzane to element garderoby, który dodaje każdemu mężczyźnie elegancji. Oczywiście tutaj bardzo ważna jest także reszta ubioru, ponieważ stylizacja powinna być odpowiednio dopasowana. Poza tym warto również pamiętać o…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady