czwartek, 30 maja 2024r.

Co to jest toczenie cnc?

Co to jest toczenie cnc?

Toczenie CNC to rodzaj obróbki skrawaniem, pozwalający opracowywać elementy o kształcie obrotowym, takie jak wałki czy tuleje. Sam skrót CNC pochodzi z języka angielskiego (Computerized Numerical Control) i oznacza, że proces toczenia odbywa się w sposób zautomatyzowany dzięki odpowiednio zaprogramowanym komputerom.

Toczenie CNC – jak to działa w praktyce?

Ogólna zasada toczenia CNC nie różni się w praktyce od toczenia tradycyjnego – przedmiot poddawany obróbce wykonuje ruch obrotowy, a maszyna – w tym przypadku tokarka – porusza się ruchem liniowym. Pracą urządzeń sterowanych numerycznie zawiaduje jednak komputer. Wyszkolony operator, przed przystąpieniem do pracy, programuje urządzenie, wyposażone w sterownik.

Tokarka CNC posiada czujnik, który na bieżąco sprawdza, czy wartości zapisane w programie pokrywają się z rzeczywistymi danymi, a w razie potrzeby koryguje niezgodności. Operator nadzoruje cały proces niejako z zewnątrz, wyłącznie poprzez doglądanie panelu sterowania, a jego aktywność ogranicza się tylko do uzbrojenia maszyny, zamocowania materiału itp.

Toczenie CNC – zalety

Opisany proces jest najnowocześniejszą techniką obróbki skrawaniem. Metalowe elementy opracowywane na maszynach sterowanych numerycznie są dopracowane w każdym szczególe. Osiągnięcie idealnej precyzji jest możliwe nie tylko w przypadku jednostkowych przedmiotów, ale również całych serii, dlatego tokarki CNC tak chętnie wykorzystywane są w branżach produkujących np. komponenty do maszyn.

Kolejną zaletą jest ochrona pracowników, którzy nie stykają się bezpośrednio z maszyną, a także zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa. Komputerowa regulacja parametrów sprzyja długiej żywotności narzędzi skrawających, a kolejne zlecenia związane z obróbką mogą być poprzedzone jedynie drobnymi modyfikacjami już istniejącego programu, co oszczędza czas. Dzięki temu, że proces toczenia CNC jest wspomagany komputerowo, można  przeprowadzić go bez strat materiału, a więc w sposób bardziej ekonomiczny.

Jedna tokarka CNC, wiele możliwości

Warto dodać, że współczesne tokarki CNC, dzięki dodatkowemu wyposażeniu, są w stanie na przykład frezować czy grawerować. Bardziej zaawansowane centra tokarsko-frezarskie potrafią też wiercić lub gwintować. Nie ma wtedy konieczności przekładania danych elementów na inne maszyny, co oszczędza czas i podnosi wydajność.

Dodatkowo nowoczesne tokarki CNC charakteryzują się dużą dynamiką i doskonałą sztywnością, więc ich zakup to najczęściej świetna inwestycja, która szybko zaprocentuje i usprawni produkcję nawet najbardziej skomplikowanych elementów.

Może spodobać Ci się również:

Dlaczego warto wyposażyć firmę w nowoczesne urządzenia CNC? Czy taka inwestycja jest opłacalna?

1 stycznia 2024

Dobre wyposażenie firmy, jeżeli chodzi o maszyny produkcyjne to podstawa. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na taką inwestycję, ponieważ ma to duży wpływ na funkcjonowanie firmy. Wybór poszczególnych sprzętów powinien być…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady