niedziela, 24 listopada 2024r.

Agresja terytorialna u psa – co robić?

photo-1676313496173-e3b325353087cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5MXx8dmV0fGVufDF8MHx8fDE2ODI4NDQ1NTcixlibrb-4.0.3q80w1080

Zwierzęta domowe z reguły mają spokojny, przyjazny charakter w stosunku do otoczenia. Zdarza się jednak, że w niektórych sytuacjach pies zaczyna reagować agresywnie. Przyczyn takiego stanu może być wiele, przede wszystkim jednak spotykamy się z tzw. agresją terytorialną. W jaki sposób możemy na nią reagować?

Dlaczego zwierzę staje się agresywne?

Przez silne związanie ze swoim panem, pies ma często poczucie konieczności jego ochrony. Dlatego może wyrażać nadmierną ekscytację lub wręcz wrogość w obecności innych osób, lub psów. Zdarza się również, że takie zachowanie jest wynikiem braku zaspokojenia niektórych potrzeb behawioralnych zwierzęcia, związanych z jego poczuciem bezpieczeństwa.

Pies będzie atakował wtedy gdy wyczuje zagrożenie. Pośrednio agresja może również wynikać z instynktu macierzyńskiego, gdy zwierzę uzna, że jej szczenięta są w jakiś sposób zagrożone. Niekontrolowane zachowania często wynikają również z chorób, dlatego po ich zaobserwowaniu warto skonsultować się z lekarzem weterynarzem.

Agresja może przybrać różną postać

Najczęstszym objawem zdenerwowania u psa jest szczekanie i próba doskoczenia do osoby lub zwierzęcia, które wywołuje niepokój. Pupil przybierze też charakterystyczną bojową postawę i będzie starał się kontrolować wzrokiem każdy ruch swojego celu. Jeśli zauważymy u kogoś pod domem czworonoga wykazującego takie zachowanie, najlepiej nie podchodzić, tylko skontaktować się z jego właścicielem.

Niekiedy w trakcie agresywnych zachowań psa możemy zauważyć inne objawy. Częste pokazywanie szczęk, ślinotok czy nienaturalny sposób poruszania się może pośrednio świadczyć o rozwoju wścieklizny. W takim wypadku powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do przychodni weterynaryjnej z Krakowa, która pomoże zdiagnozować przyczyny problemu.

W jaki sposób kontrolować zachowania agresywne psa?

Najlepszą metodą jest w tym przypadku szkolenie pupila od najmłodszych lat. Już w wieku szczenięcym możemy dać zwierzęciu do zrozumienia, że niektóre zachowania nie będą tolerowane. Nie starajmy się jednak uczyć pupila poprzez karanie go za błędy. Znacznie skuteczniejszym sposobem będzie nagradzanie go za dobrze wykonane zadania.

Agresję terytorialną można ograniczyć również przez unikalnie sytuacji wzbudzających ten stan. Jeśli wiemy, że nasz pupil czuje spory niepokój podczas kontaktu z dużymi psami, możemy ustalać trasę spaceru w taki sposób, by nie dopuścić do takiego spotkania.

Może spodobać Ci się również:

Spód do pizzy – co zrobić, by był jeszcze bardziej chrupiący?

1 stycznia 2023

Pizza stanowi ulubioną przekąskę wielu z nas. Dla niektórych to również podstawowe danie w tygodniowym jadłospisie. Ten wyjątkowy smak oraz chrupkość ciasta może przypaść do gustu. Nie zawsze jednak mamy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady