czwartek, 30 maja 2024r.

Adwokat czy radca prawny – co lepsze? Kogo wybrać w naszej sprawie?

Adwokat czy radca prawny - co lepsze? Kogo wybrać w naszej sprawie?

Czasami natrafiamy na problem natury prawniczej, którego nie jesteśmy w stanie sami rozwiązać. Pojawia się wtedy dylemat, do kogo zwrócić się o pomoc. Zarówno prawnik, adwokat i radca prawny posiadają kompetencje, aby udzielić nam porady prawnej. Uprawnienia adwokata i radcy prawnego nie różnią się między sobą, ale inne są podstawy prawne regulujące te zawody.

Czy prawnik to już adwokat? 

Prawnik to osoba posiadająca wykształcenie prawnicze i tytuł magistra. Może udzielać porad, jednak nie ma uprawnień do reprezentowania klientów przed sądem. Nie jest też zobowiązana do przestrzegania zasad etyki zawodowej, takich jak tajemnica adwokacka. Jednak dobry prawnik potrafi bez żadnego problemu sporządzić opinię prawną czy przygotować umowę handlową.

Jakie są różnice pomiędzy adwokatem a radcą prawnym?

Aby zostać kimś takim, oprócz wykształcenia prawniczego należy ukończyć aplikację i zdać egzamin zawodowy. W praktyce nie ma żadnej różnicy w obowiązkach, jakie można wykonywać w przypadku obu profesji. Zarówno adwokat, jak i radca prawny może udzielać porad i konsultacji prawnych, sporządzać opinie prawne, a także występować przed sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. Jedyna różnica jest taka, że radca może zostać zatrudniony na umowę o pracę i w tym przypadku nie może brać udziału w sprawach karnych i karnoskarbowych w charakterze obrońcy. Natomiast adwokaci wykonują swój zawód jako wspólnicy w spółce lub w drodze indywidualnej działalności gospodarczej. Nie ma to jednak żadnego wpływu na klienta.

Czym kierować się przy wyborze kancelarii prawnej?

Często zatrudniani są tam specjaliści z różnych dziedzin i gałęzi prawa. Należy zwrócić uwagę, w czym specjalizuje się dana placówka. Zarówno adwokat, jak i radca prawny może mieć ulubioną dziedzinę, którą praktykuje i stale rozwija swoje kompetencje. Kancelarie adwokackie mogą mieć większe doświadczenie w reprezentowaniu klientów przed sądami różnych instancji, np. w sprawach karnych.

Jakie cechy posiada dobry prawnik?

Wykonywanie zawodu prawniczego wymaga posiadania umiejętności z różnych dziedzin życia. Adwokat zajmujący się sprawami rodzinnymi powinien być też dobrym psychologiem. Jeśli szukamy osoby, która będzie reprezentować nas przed sądem, musi ona posiadać cechy dobrego mówcy. Kiedy chcemy zlecić obsługę prawną firmy, idealnym wyborem będzie radca prawny zainteresowany biznesem i gospodarką. Wszystkie informacje uzyskamy podczas pierwszej konsultacji w kancelarii.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Nowe mieszkania na sprzedaż – jak szukać?

1 lutego 2021

Wybór wymarzonego mieszkania może przysporzyć więcej zmartwień, niż może się nam wydawać. Kiedy przychodzi czas na zakup własnych czterech kątów, zazwyczaj jesteśmy bardzo skołowani i nie wiemy, od czego zacząć…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady