piątek, 19 kwietnia 2024r.

Jak zastosować podkładki PPM?

Jak zastosować podkładki PPM?

Uszczelnienie w hydraulice jest niezwykle ważne. Każde łączenie przewodów, rur oraz innych elementów musi być odporne na szereg czynników powodujących rozszczelnienie. Stosowanie odpowiednich podkładek uszczelniających jest w tym wypadku kluczowe.

Wśród uszczelek warto zwrócić uwagę na podkładki metalowo gumowe. Wyparły prawie całkowicie podkładki miedziane. Wysoka jakość i nowe rozwiązania technologiczne powodują że podkładki PPM są stosowane w uszczelnianiu połączeń gwintowanych.

Jak dobrać odpowiednią podkładkę?

Każda z podkładek PPM jest przeznaczona do innego rodzaju gwintu. Dobierać je należy pod kątem odpowiedniego rozmiaru, a także właściwości danego połączenia. I tak, przykładowo podkładka M10 może być stosowana przy gwincie M10x1, albo M10x1,5.

Podkładki stosujemy tam, gdzie przyłączki nie posiadają własnych uszczelek. W uszczelnianiu złączek o większych rozmiarach lub niestandardowych formach warto wykorzystać podkładkę metalowo-gumową. Ze względu na ich szerokie zastosowanie producenci złączek niekiedy stosują specjalne zatoczenie umożliwiające nałożenie podkładki.

Jak wygląda podkładka PPM?

Podkładka składa się z zewnętrznego pierścienia i wewnętrznej warstwy elastomerowej. Zewnętrzny pierścień wykonany jest ze stali nierdzewnej, co pozwala na uzyskane wysokiej jakości, niepodatną na korozję uszczelkę. Z kolei dobrze dobrany materiał wewnętrzny umożliwia dokładne przyleganie do powierzchni. Całość stanowi doskonałej jakości trwałą i mocną uszczelkę.

Aby uzyskać dokładne połączenie zewnętrznego pierścienia z wewnętrznym wykorzystuje się ciepło i ciśnienie, jako elementy dokładnie je spajające. To powoduje, że zastosowanie uszczelki PPM w instalacjach odporne jest na wysoka temperaturę, a także na wzrost ciśnienia.

Wykorzystanie podkładek PPM

Podkładki metalowo-gumowe maja szerokie zastosowanie. Ze względu na użyte materiały mogą służyć w dobrym stanie przez długi okres czasu. Ich wymiana jest prosta, dzięki temu, że nie „zapiekają” się z materiałem złączki, jak miało to miejsce w przypadku miedzianych poprzedniczek.

Dzięki swoim właściwościom chętnie wykorzystywane są w hydraulice, pneumatyce i elektronice. Stanowią stałe, łączące różne elementy w lotnictwie przy wyposażeniu, w silnikach elektrycznych. Jednocześnie doskonale sprawdzą się w uszczelnianiu instalacji gazowych.

Podkładki PPM mają zastosowanie w uszczelnianiu rożnych przyłączek, elementów w połączeniach elektronicznych i ciśnieniowych. Trwałe i wytrzymałe materiały powodują, że aktualnie podkładki metalowo–gumowe prawie całkowicie wyparły miedziane.

Może spodobać Ci się również:

Ile trwa tynkowanie maszynowe? Sprawdź czemu warto je zastosować.

1 marca 2023

Niezabezpieczone ściany będą bezpośrednio narażone na działanie czynników atmosferycznych, które mogą osłabić ich strukturę. Dlatego eksperci zalecają jak najszybsze pokrycie powierzchni zaprawą tynkową, która doskonale odizoluje wnętrze od wilgoci czy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady