czwartek, 21 listopada 2024r.

Materac sprężynowy czy nawierzchniowy? Porównanie

Materac sprężynowy czy nawierzchniowy? Porównanie

Na rynku udostępniane są różnorodne typy materacy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jak również dostosowany jest do konkretnych odbiorców. Ostatnio bardzo popularne są zarówno sprężynowe jak i nawierzchniowe produkty. Ich budowa, zastosowanie oraz właściwości trochę różnią się od siebie. Jak więc stwierdzić który z nich będzie bardziej odpowiadał naszym potrzebom? A może dobór materaca wcale nie jest aż tak istotny?

Budowa i cechy materacy sprężynowych

Tego typu wyroby mogą być bonellowe lub kieszeniowe. Drugi rodzaj zwykle wymaga większego budżetu ze względu na wysoką efektywność podparcia pleców. Składa się on z kieszeni, w których zapakowane są pojedyncze sprężyny podtrzymujące ciało. Takie rozwiązanie gwarantuje znaczne zwiększenie elastyczności podparcia i może zapewnić komfortowy sen.

Podłoże sprężynowe może znaleźć zastosowanie dla osób o zwiększonej masie ciała. Materac daje odpowiednie podparcie ciału i charakteryzuje się dużą wytrzymałością. To również idealny produkt dla par wspólnie spędzających nocny wypoczynek. Ze względu na odpowiednią konstrukcję materac minimalizuje drgania, dzięki temu ruchy partnera będą niemal nieodczuwalne po drugiej stronie łóżka.

Podczas doboru materaca przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jego twardość. Należy ją indywidualnie dobrać do swoich preferencji. Wskazówką może być także ilość sprężyn na metr kwadratowy. Tutaj zasada jest prosta – im jest ich więcej, tym wygodniejszy i bardziej komfortowy materac.

Teraz sprawdźmy nawierzchniowe modele

To typ podłoża nie stosowany bezpośrednio do łózek, lecz służący jako nakładka na materac lub kanapę. Takie rozwiązanie pomaga uczynić niewygodne miejsce do spania bardziej odpowiadającym wymaganiom użytkownika. Nie trzeba więc od razu wymieniać niewygodnego mebla.

Materac nawierzchniowy jest często wybieranym rozwiązaniem ze względu na niższą cenę. Możliwy jest również i w tym przypadku dobór twardości nakładki do potrzeb indywidualnych. Zwykle materace nawierzchniowe przygotowane są z pianki elastycznej lub lateksowej.

Przy doborze nawierzchniowych materaców warto kierować się również jakością jego wykonania. Niektóre modele posiadają antyalergiczną, pochłaniającą wilgoć powierzchnię, która zapobiegnie rozwojowi bakterii. Zwykle produkt jest bardzo wytrzymały a producenci udzielają na niego wieloletniej gwarancji.

Czy dobór odpowiedniego materaca jest w ogóle potrzebny?

No właśnie, przecież jestem młody, wypocznę nawet na najgorszej jakości materacu. Po co więc szukać odpowiedniego modelu, wydawać sporą sumę pieniędzy jak nie będzie efektu? Niestety, takie rozumowanie jest bardzo mylne i prowadzić może do poważnych konsekwencji.

Nieodpowiednio dobrana pozycja podczas snu przyczynia się do powstania wielu dolegliwości, takich jak:

  • spadek koncentracji i stałe uczucie zmęczenia
  • bóle pleców i szyi
  • rozwój bezsenności
  • obniżenie nastroju
  • drętwienie kończyn

a nawet nieodpowiedni rozwój kręgosłupa, skrzywienie postawy czy problemy niedokrwienne. Wszystkie te objawy mogą być wynikiem źle dobranego materacu. Warto więc, niezależnie od wieku zwrócić szczególną uwagę na to, na czym się śpi.

Może spodobać Ci się również:

Czy skanowanie to częsta czynność wykonywana w firmach? Jak skanowanie wpływa na obieg dokumentów?

1 stycznia 2024

Skanowanie to określenie znane każdemu z nas, jednak czy wiesz, jaki wpływ ma ono na prowadzenie firmy? Otóż skanowanie jest przydatne nie tylko w celach prywatnych. Z tą czynnością mamy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady