poniedziałek, 22 kwietnia 2024r.

O czym warto pamiętać przy zakupie drzwi zewnętrznych?

unnamed file 5

Teoretycznie zakup drzwi to łatwe i proste zadanie. Kierujemy się zazwyczaj ceną, kolorem i odpowiednim modelem. Jednakże wybór drzwi wejściowych do mieszkania w bloku lub do domu różni się od siebie, a niewłaściwy zakup spowodować stratę ciepła, hałas dochodzący z zewnątrz oraz możliwość włamania.

Wybierając odpowiedni model warto zastanowić się nad wszystkimi aspektami, które muszą spełniać nasze drzwi wejściowe. Zacząć warto od tego, co najistotniejsze, czyli elementów funkcyjnych, a skończyć można na wyglądzie i na cenie. Takie działanie pozwoli na dopasowanie drzwi, które będą spełniały swoje właściwości przez wiele lat.

Rozmiar drzwi zewnętrznych, jako pierwszy krok w wyborze

Drzwi powinny dokładnie pasować do przygotowanego pod nie otworu drzwiowego. Standardowo, w budownictwie mieszkaniowym, obowiązują wymiary 90X200 cm. Jednakże wybierając drzwi do domu jednorodzinnego możemy pokusić się o indywidualne dopasowanie ich rozmiaru.

Ważne jest jednak, w obu przypadkach, dokładne wymierzenie otworu drzwiowego, a następnie wybór odpowiedniego modelu. W przypadku nowych drzwi należy przygotować otwór drzwiowy dokładnie go wyrównując i wygładzając. W sytuacji wymiany drzwi warto zwrócić uwagę na stan techniczny ościeżnicy, futryny i progu, by w razie potrzeby je również wymienić.

Parametry techniczne odpowiednich drzwi

Sięgając po modele przeznaczone do montażu w mieszkaniu warto zwrócić uwagę na ich dźwiękoszczelność oraz wysokie właściwości antywłamaniowe. W przypadku drzwi do domu należy wziąć pod uwagę głównie termoizolacyjność i wybrać produkt o odpowiednich parametrach. 

Współczynnik przenikania ciepła w drzwiach wejściowych w przypadku mieszkania nie ma aż tak wielkiego znaczenia, jak w przypadku drzwi do domu. W związku z tym mieszkaniowe wejście powinno być dobrze zabezpieczone przed intruzami, a domowe wejście przed utratą ciepła. Obie wersje zdecydowanie muszą też zachować odpowiedni styl i wygląd.

Czy wygląd drzwi ma znaczenie?

To jest czynnik, który pierwszy rzuca się w oczy, a tym samy ma oczywiste znaczenie przy zakupie. Odpowiednio dobrane drzwi muszą zachować stylistykę pasującą do reszty domu. W przypadku drzwi do mieszkania, warto sięgnąć po model, który będzie spójny z innymi elementami klatki schodowej. Natomiast drzwi do domu jednorodzinnego powinny dobrze pasować do wystroju zewnętrznego całego budynku. Kolorystyka zależy od projektu domu i upodobań właścicieli. 

Czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę na końcu jest cena. Dopiero, gdy określimy wszystkie pożyteczne parametry możemy skupić się na wyborze najbardziej opłacalnej oferty.

Może spodobać Ci się również:

Ile trwa kurs na prawo jazdy przyspieszony? Sprawdź kiedy warto z niego skorzystać

1 marca 2023

Prawo jazdy może w znaczący sposób ułatwić nam codzienność. Dzięki niemu z łatwością dostaniemy się do sklepu pracy, lub szkoły. Dlatego młodzi ludzie tak często nie mogą doczekać się osiągnięcia…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady