czwartek, 09 maja 2024r.

Gdzie rozlicza się obcokrajowiec? Jak kwestia ta jest uregulowana przez przepisy?

photo-1517048676732-d65bc937f952cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8d29yayUyMGFnZW5jeXxlbnwxfDB8fHwxNjgyNzY4NTgxixlibrb-4.0.3q80w1080

Zatrudnienie osób z zagranicy niczym nie różni się od zatrudniania obywateli Polski. Wszelkie formalności, w tym też niezbędne badania do pracy muszą być wykonane w przypadku każdej osoby ubiegającej się o zatrudnienie w danej firmie. Często obcokrajowcy korzystają z usług agencji pracy tymczasowej, co pozwala na szybkie znalezienie zatrudnienia. Co należy wiedzieć o zatrudnieniu osób z zagranicy i gdzie rozliczają się obcokrajowcy?

Rozliczenie obcokrajowców – ważne informacje dla zatrudnionych

Rozliczanie się osób zza granicy, które pracują w Polsce, może być nieco problematyczne. Na szczęście cała procedura nie jest skomplikowana, dzięki czemu czynność, jaką jest rozliczenie zazwyczaj przebiega sprawnie. W przypadku cudzoziemców, którzy są Polskimi rezydentami rozliczenie wygląda tak samo jak obywateli.

Cudzoziemiec musi otrzymać od swojego pracodawcy PIT, który następnie wymaga rozliczenia w określonym terminie, czyli do końca kwietnia. Jeżeli ktoś pracował nie tylko w Polsce, ale też za granicą w danym roku, musi rozliczyć się z całego dochodu we właściwym do miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym.

Tutaj należy zastosować przepisy dotyczące uniknięcia podwójnego opodatkowania. Nieco inaczej wygląda rozliczenie osób, które nie są rezydentami Polski.

Czy obcokrajowcy mogą łatwo znaleźć zatrudnienie?

Obecnie w Polsce istnieje duża liczba wolnych miejsc pracy, co sprawia, że osoby pochodzące zza granicy mogą bez większych problemów znaleźć zatrudnienie. Tutaj bardzo pomocna jest agencja pracy dla obcokrajowców. Dopasowanie oferty do wymagań oraz wykształcenia osoby szukającej pracy pozwala na znalezienie ciekawego stanowiska, co jest istotnym aspektem w przypadku zatrudnienia.

Mogą się oczywiście zdarzyć, pewne problemy ze znalezieniem pracy, jednak są to najczęściej przejściowe komplikacje. Nie należy obawiać się pracy w Polsce, gdyż obowiązujące przepisy regulują nie tylko samo zatrudnienie, ale też podejścia do pracownika i stworzenie odpowiednich warunków pracy.

Czy osoby zza granicy muszą mieć pozwolenie na pracę?

Pozwolenie na pracę to nic innego jak dokument, który umożliwia legalną pracę podjętą przez obcokrajowca. Warto jednak dodać, że nie wszyscy muszą mieć pozwolenie na pracę w Polsce. Dotyczy to osób z Unii Europejskiej, a także Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Legalizacja pracy daje możliwość zatrudnienia zgodnie z przepisami, dzięki czemu cudzoziemiec może pracować bez obaw. Przestrzeganie przepisów sprawia, że osoba zatrudniona zabezpieczona jest pewnymi regulacjami, jakich musi przestrzegać pracodawca.

Może spodobać Ci się również:

ZUS Zwolnienie ze składek w czasie kryzysu gospodarczego 2020 - tarcza antykryzysowa

ZUS Zwolnienie ze składek w czasie kryzysu gospodarczego 2020 – tarcza antykryzysowa

7 kwietnia 2020

We wtorek 31 marca 2020 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano pakiet kilku zarządzeń, mających na celu walkę z nowym koronawirusem. Największą uwagę przedsiębiorców przykuła, rzecz jasna, tzw. tarcza antykryzysowa. To…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady