czwartek, 25 kwietnia 2024r.

W jakich sytuacjach konieczne jest usunięcie ósemek?

W jakich sytuacjach konieczne jest usunięcie ósemek?

Usuwanie zębów mądrości nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów stomatologicznych, jednak w pewnych sytuacjach chirurgiczne usuwanie ósemek jest niezbędne. Problemy mogą zacząć się po okresie dojrzewania, kiedy posiadamy już w większości stałe uzębienie, a najdalsze zęby niebezpiecznie się rozpychają. W niektórych przypadkach specyficzne ich ustawienie może powodować problemy z dziąsłami, a także szczęką. Jeżeli ząb z jakiś przyczyn był odsłonięty, mogą również dotykać go takie przypadłości, jak próchnica i stany zapalne.

Kiedy należy udać się na ekstrakcję?

Problemy są zróżnicowane, jednak usuwanie ósemki można dokonać już przy jej tzw. wychodzeniu, kiedy uciska ona na resztę zębów. Chirurgiczne wyrywanie nie jest zabiegiem przyjemnym, jednak na pewno zaoszczędzi nam bardzo wielu kłopotów w przyszłości. Kontakt z chirurgiem stomatologiem pozwoli również na ocenę, czy pozostałe ósemki nie nadają się do usunięcia. Zasadniczo decyzję powinno podjąć się w momencie występowania bólu oraz dyskomfortu związanego z wypychaniem innych zębów. 

Pierwszy kontakt z lekarzem, kiedy zainicjować? 

Przede wszystkim nie należy podejmować pochopnych działań samemu, jeżeli chodzi o usuwanie swoich własnych zębów. Zanim udasz się do chirurga stomatologa warto jest zasięgnąć rady swojego sprawdzonego dentysty. Jeżeli udasz się na konsultację stomatologiczną i dentysta stwierdzi, że sytuacja z ósemkami jest nieciekawa, wtedy warto rozważyć ich usunięcie. Kontakt z chirurgiem stomatologiem nie powinien być utrudniony, a usuwanie zębów mądrości jest dość powszechnym zabiegiem. 

Czy można żyć z ósemkami?

Jest to możliwe, jeżeli nie przeszkadzają one w codziennym życiu. Są pozostałością po czasach, kiedy potrzebowaliśmy więcej zębów niż obecnie, jednak jeżeli nie masz problemu z nimi, mimo tego, że dawno już wyszły, to nie ma potrzeby martwić się ich usuwaniem. Pewne przypadki pokazują, że niewłaściwie rosnąca ósemka może być w stanie połamać żuchwę, jeżeli nie została wcześnie wykryta i wyrwana. 

Czy zabieg jest bolesny?

Usuwanie ósemki samo w sobie nie jest bolesne przy odpowiednim znieczuleniu. Chirurg, podając dawkę upewni się, że nic nie czujemy, zanim zacznie przeprowadzanie ekstrakcji. Ból na pewno będziemy odczuwać po wykonanym zabiegu w momencie, kiedy skończą się efekty znieczulenia.

Może spodobać Ci się również:

Czy wybór okularów ochronnych ma znaczenie? Jakie okulary wybrać do pracy?

1 marca 2024

Okulary ochronne są jednym ze środków zapewniających bezpieczeństwo pracownikom podczas pracy. Zadaniem okularów jest zabezpieczenie oczu przed dostaniem się tam ciała obcego i w rezultacie uszkodzeniem gałki ocznej. W sprzedaży…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady