środa, 21 lutego 2024r.

Mieszkanie od dewelopera, czy dom? Na jaki zakup się zdecydować?

photo-1617357978491-f888751b930dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxhcGFydG1lbnQlMjBkZXZlbG9wZXJ8ZW58MXwwfHx8MTY2OTg5MjA5NAixlibrb-4.0.3q80w1080

Wiele osób zdeterminowanych, aby kupić nieruchomość do zamieszkania, w pierwszym momencie decyduje, czy ma to być apartament w mieście, czy też dom w podmiejskim zaciszu. Ostatecznie tylko przyszły właściciel decyduje o wyborze na podstawie własnych potrzeb. Jednocześnie warto wiedzieć, czym te opcje się różnią i na co zwrócić uwagę.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie jakimi nieruchomościami dysponuje lokalny deweloper. Lublin ma na swojej mapie wiele miejsc, gdzie przeprowadzane są dobre inwestycje budowlane w kategorii mieszkań, a także domów.

Plusy i minusy zakupu domu

Domy oferują więcej przestrzeni, więcej opcji aranżacji i więcej prywatności. Niewątpliwym plusem jest możliwość zagospodarowania większej powierzchni użytkowej, dzięki czemu można uzyskać więcej miejsca dla swojej rodziny. Kolejnym atutem jest przestrzeń zewnętrzna, którą można pokryć naturalną zielenią. Dom stwarza też intymne warunki i gwarantuje bezpieczeństwo dzieciom bawiącym się na własnym podwórku.

Wśród minusów należy zwrócić uwagę na wyższe ceny takich nieruchomości, na które ma wpływ m.in. odległość od miasta. Regularna konserwacja to kolejny mankament, a koszty jej pokrywa właściciel. Liczyć się też trzeba z wyższymi rachunkami za ogrzewanie i prąd, ze względu na większą powierzchnię i stan izolacji.

Plusy zakupu mieszkania

Posiadanie mieszkania w mieście oznacza mniej prac konserwacyjnych, chociaż dochodzą do tego opłaty dla firm wykonujących te zadania. Mieszkania są jednakże bardziej przystępne cenowo i na ogół tańsze w zakupie niż domy. Plusem jest też to, że mieszkania deweloperskie w Lublinie często posiadają spore tarasy, a nawet przyblokowe ogródki, co pozwala na zagospodarowanie naturalnej, zielonej przestrzeni.

Mieszkania, które są budowane według nowoczesnych technologii, są dobrze izolowane, a tym samym możemy liczyć na niższe koszty ogrzewania. Również rachunki za prąd, ze względu na mniejszą powierzchnie niż dom mogą być mniejsze. Kluczowe też jest, że mieszkania na nowych osiedlach są doskonale skomunikowane i zapewniają wszystkie niezbędne elementy dla życia społecznego rodzin.

Dom, czy mieszkanie, co wybrać?

Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego dylematu jest rozważenie swoich potrzeb i planowanie z wyprzedzeniem. Myśląc o założeniu rodziny za kilka lat, warto zastanowić się, czy małe mieszkanie w centrum miasta jest naprawdę najlepszą opcją? Z drugiej strony, jeśli dzieci są już blisko opuszczenia gniazda rodzinnego, to czy ogromny dom z 5 sypialniami jest najlepszym rozwiązaniem?

Gdy już znamy odpowiedź na to pytanie, możemy przystąpić do szczegółowych poszukiwań.

 

Może spodobać Ci się również:

Urządzamy salon w zieleni, czyli kilka informacji o zamontowaniu zielonej ściany wertykalnej ze sztucznych roślin w domu!

1 listopada 2023

Zielone ściany wertykalne stają się coraz bardziej popularnym i modnym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz. Jeśli marzysz o salonie ożywionym zielenią przez cały rok, montaż sztucznej zielonej ściany może być doskonałym…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady