niedziela, 28 kwietnia 2024r.

Umowa najmu okazjonalnego – co to jest?

photo-1679105796578-aa48a4d7dea3cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyM3x8cmVhbCUyMGVzdGF0ZSUyMHJlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjkwNTU2OTM5fDAixlibrb-4.0.3q80w1080

Wynajem mieszkania to ciekawy sposób na budowanie dodatkowego dochodu. Przy dużej liczbie nieruchomości wystarczy odpowiednie zarządzanie i już można cieszyć się z całkiem pokaźnych zysków. W polskim prawie dopuszcza się kilka form udostępniania nieruchomości, choć za najbezpieczniejszą z opcji uważa się najem okazjonalny. Na czym to polega?

Czym taki dokument się wyróżnia?

Przede wszystkim umowa najmu okazjonalnego zawiera rozbudowany zestaw przepisów, które w pewien sposób zabezpieczają wynajmującego przed nieuczciwymi lokatorami. Standardowa umowa na udostępnienie mieszkania lub pokoju nie daje wielu możliwości reakcji w przypadku braku przestrzegania regulaminu. Oznacza to, że lokator, nawet po upłynięciu czasu trwania umowy lub niepłaceniu czynszu, nie może zostać usunięty z mieszkania.

W przypadku najmu okazjonalnego, który podpisuje się również w obecności notariusza sporządzane jest dodatkowe zaświadczenie o eksmisji lub egzekucji. W takim dokumencie lokator zobowiązuje się do sumiennego przestrzegania obowiązków, a w razie naruszenia zasad, wynajmujący może skorzystać ze swoich praw i siłowo usunąć najemcę z mieszkania.

Czy taka umowa jest niekorzystna dla osoby szukającej mieszkania?

Choć to dokument, który jak się wydaje przynosi sporo zalet przede wszystkim właścicielowi nieruchomości, w rzeczywistości zabezpiecza on również dobro lokatora. Umowa najmu okazjonalnego dokładnie określa wytyczne użytkowania nieruchomości oraz czas trwania współpracy. Dodatkowo zabezpiecza najemcę przed niekontrolowanymi podwyżkami czynszu, na które wynajmujący w tym przypadku nie może sobie pozwolić.

Zarządzanie najmem w Warszawie jest przy tym dużo łatwiejsze. W przypadku standardowej umowy wynajmu mieszkania zdarzają się liczne komplikacje, które często kończą się sprawami cywilnymi. W przypadku najmu okazjonalnego wszystkie zapisy są jasne i klarowne, a właściciel nieruchomości ma odpowiednie narzędzia do walki z nieuczciwym najemcą.

O czym warto pamiętać podpisując umowę?

Przede wszystkim musi się w dokumencie zawrzeć czas jej trwania, ponieważ bez tej informacji jest on całkowicie nieważny. Dodatkowo warto uwzględnić fakt, że w trakcie podpisywania umowy będzie trzeba skorzystać z pomocy notariusza, a koszty takiej usługi najczęściej leżą po stronie wynajmującego lub przedstawiciela, który organizuje zarządzanie najmem.

Dodatkowo warto przedyskutować wszelkie zapisy z nowym lokatorem i wyjaśnić wszystkie wątpliwe kwestie. Niedoczytanie któregoś z punktów może w późniejszym czasie skutkować poważnymi problemami i roszczeniami, które często będą bezpodstawne w świetle obowiązującej umowy.

Może spodobać Ci się również:

Stolik kawowy – jaka wysokość? Na co zwrócić uwagę wybierając stolik kawowy?

1 maja 2023

Aranżacja salonu i dopasowanie do siebie wszystkich dodatków to niezwykle ważna kwestia, która wpływa na wygląd tego pomieszczenia. Wybierając stolik kawowy bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na jego wymiary, aby…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady