czwartek, 30 maja 2024r.

Porady na skrzypiące zawiasy

Porady na skrzypiące zawiasy

Skrzypiące zawiasy są wprawdzie błahym, ale bardzo denerwującym problemem. Nieprzyjemne odgłosy sprawiają, że nie możemy się na niczym skoncentrować, a dom przestaje być zacisznym azylem. Co robić, by przestało skrzypieć?

Na pierwszy ogień – tradycyjne metody

Najczęściej zawiasy skrzypią, gdy smar, którym zostały pokryte podczas montażu, stracił swoje właściwości lub po prostu się wytarł. Receptą na hałasy jest powtórne natłuszczenie ich powierzchni i zniwelowanie w ten sposób tarcia.

Metodą odradzaną przez producentów drzwi, ale za to najczęściej stosowaną, jest wykorzystanie do smarowania produktów z naszej kuchni lub łazienki. Wazelina kosmetyczna, oliwka, olej, smalec, masło – te wszystkie rzeczy mogą stać się bardzo przydatne w walce ze skrzypiącymi zawiasami, a w dodatku najczęściej mamy je pod ręką. Nie są to preparaty specjalistyczne, ale – przynajmniej na pewien czas – wystarczą.

Specjalistyczne preparaty do smarowania

Jeśli chcemy rozwiązać problem w profesjonalny sposób, powinniśmy kupić jeden z szeroko dostępnych preparatów natłuszczających. Możemy wybierać pomiędzy wazeliną techniczną, olejem silikonowym lub popularnym sprayem z długim dyfuzorem, za pomocą którego najwygodniej naniesiemy preparat.

Sposób aplikacji ma duże znaczenie: jeśli wybierzemy produkt w tubce lub pojemniczku, bez aplikatora, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że nałożymy go zbyt dużo i będzie z zawiasów ściekał. Podczas zakupów wybierzmy od razu coś w wygodnym opakowaniu.

Smarowanie zawiasów krok po kroku

Czynność nie jest zbyt skomplikowana, ale wymaga odrobiny wprawy. Drzwi gospodarcze musimy unieść, tak by zawiasy się rozsunęły. W kolejnym kroku aplikujemy preparat w głąb powstałej szczeliny i szybko wycieramy jego nadmiar. Następnie opuszczamy drzwi i przez chwilę machamy skrzydłem, by rozprowadzić zaaplikowany środek. Jeśli nie chcemy cały czas podtrzymywać drzwi, możemy podsunąć pod nie listewkę. Warto zadbać też o to, by nie ubrudzić podłogi – wystarczy rozłożyć na jej powierzchni stare gazety lub kawałek folii.

Warto przy okazji dodać, że producenci drzwi zewnętrznych coraz częściej zaskakują rodzajami zawiasów, oferując na przykład modele, które po zamknięciu drzwi zewnętrzne gospodarcze tworzą jednolitą płaszczyznę z ościeżnicą, co daje bardzo estetyczny wygląd.

Zawiasy powinniśmy smarować, gdy tylko zaczną skrzypieć, a jeszcze lepiej robić to cyklicznie, w ramach działań profilaktycznych. Wtedy na pewno żadne nieprzyjemne odgłosy nie popsują nam humoru!

Może spodobać Ci się również:

Trądzik różowaty - wylecz go laserem!

Trądzik różowaty – wylecz go laserem!

13 marca 2020

Trądzik różowaty to powszechna choroba skóry twarzy, która dotyka osoby dorosłe. Ujawnia się około 30 roku życia, głównie u kobiet, ale dotkliwiej dotyka mężczyzn. Najbardziej narażone są osoby o jasnej,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady