czwartek, 21 listopada 2024r.

Piasek kwarcowy – dlaczego warto go wybrać?

Piasek kwarcowy - dlaczego warto go wybrać?

Piasek kwarcowy to najbardziej pożądany naturalny surowiec wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Najpopularniejszy jest w budownictwie, gdzie wchodzi w skład wielu materiałów budowlanych, zapraw, klejów i szeroko rozumianej chemii.

Właściwości piasku kwarcowego

Jest to substancja wytrzymała i odporna na czynniki chemiczne oraz mechaniczne, charakteryzuje się wysoką temperaturą spiekania, czyli 1200 – 1400 stopni Celsjusza. Dzięki tym właściwościom, piasek kwarcowy może być stosowany do wyrobu form i rdzeni odlewniczych.

Zastosowanie piasku kwarcowego

  • w budownictwie do produkcji zapraw ściennych i różnego rodzaju tynków. Wykorzystuje się go również do produkcji materiałów, m.in. takich jak kostka brukowa, betonowe przęsła ogrodnicze, betonowe dachówki. Piasek kwarcowy suchy znajduje zastosowanie w produkcji klejów, farb ściennych, fug czy zapraw epoksydowych.
  • do filtrowania wody w basenie. Piasek kwarcowy bardzo dobrze oczyszcza ciecze z różnych zanieczyszczeń i zabezpiecza je przed zmętnieniem. Jako produkt naturalnie występujący w środowisku, jest również bezpieczny dla zdrowia człowieka i otoczenia.
  • do produkcji szkła. W dzisiejszych czasach trudno jest nam sobie wyobrazić świat bez szyb i szklanek. Ten przezroczysty materiał jest wytwarzany z piasku kwarcowego, który po ogrzaniu topnieje, tworząc gładką powierzchnię, z której formuje się różne przedmioty – lustra, naczynia, biżuterię. Szkło jest odporne na wysokie jak i niskie temperatury i charakteryzuje się dużą przejrzystością.
  • w ogrodzie i na placu zabaw. Piasek kwarcowy dodaje się do podłoża w celu poprawy przepuszczalności wody lub napowietrzania korzeni roślin. Żaden plac zabaw nie może się obejść bez piaskownicy, w której dzieci uwielbiają lepić babki.
  • do wyrównania powierzchni. W zależności od wielkości ziaren, wykorzystuje się piasek kwarcowy do piaskowania gładzi betonowych z różnych zanieczyszczeń czy konstrukcji stalowych z rdzy – w tym przypadku wykorzystuje się produkt o średniej wielkości. Natomiast piasek do piaskowania o ziarnach drobnych wykorzystuje się w przypadku powierzchni delikatnych – m.in. do karoserii i felg samochodowych czy renowacji starego drewna. Delikatne powierzchnie polerujemy, wykorzystując odpowiedni piasek do piaskarki.
  • niezawodny w zimowej aurze. W okresie mrozów obok soli jest to główny sprzymierzeniec w walce o utrzymanie w dobrym stanie nawierzchni każdej drogi.

Może spodobać Ci się również:

Co to jest tektura? Tektura - gdzie kupić?

Co to jest tektura? Tektura – gdzie kupić?

10 lipca 2020

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest, że opakowania wykonane z papieru są tak wytrzymałe, że bez trudu są w nich przewożone rozmaite towary? Jest to przede wszystkim zasługa tego,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady