środa, 01 maja 2024r.

Kiedy pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia Niemcy? Dlaczego pracownik musi w takiej sytuacji szybko zareagować?

photo-1589391886645-d51941baf7fbcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHxsYXd8ZW58MXwwfHx8MTY2NDYyMzYxMAixlibrb-1.2.1q80w1080

Wykonując pracę każdy pracownik, robi to w celu osiągania wynagrodzenia. Zapewnienie sobie godnych warunków jest bardzo ważne, aby móc normalnie funkcjonować i przede wszystkim być w stanie się utrzymać. Z tego tez powodu często zastanawiamy się, czy pracodawca może nie wypłacić nam wynagrodzenia. Co należy wiedzieć w tej kwestii i czy takie zachowanie ze strony pracodawcy jest zgodne z przepisami?

Brak wynagrodzenia – ważne informacje dla pracowników w Niemczech

Jeżeli wykonywałeś swoją pracę na rzecz danego pracodawcy, powinieneś otrzymać wynagrodzenie, jakie zostało ustalone na samym początku podejmowania współpracy. Niemiecki pracodawca nie może odmówić wypłaty wynagrodzenia, a więc pracownik może podjąć tutaj pewne kroki mające na celu odzyskanie należnych pieniędzy.

W momencie, kiedy pracodawca spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia poza naliczaniem odsetek, można posunąć się do odpowiednich kroków. Pisemne upomnienie o wypłatę wynagrodzenia, domaganie się odszkodowania, odmówienie wykonywania pracy to ważne czynniki, o jakich należy pamiętać. Można także złożyć wypowiedzenie umowy o pracę w trybie natychmiastowym, ponieważ pozwala na to prawo pracy w Niemczech.

Gdzie można zgłosić brak wypłaty wynagrodzenia?

Jeżeli pracownikowi pomimo prób nie udało się wyegzekwować wynagrodzenia, może on skierować sprawę do sądu. W takiej sytuacji to osoba zatrudniona ma przewagę, a więc nie należy się obawiać, że sąd wyda wyrok na naszą niekorzyść.

Oczywiście bardzo ważne jest tutaj przestrzeganie przez pokrzywdzonego pracownika terminów, które uprawniają do podjęcia jakichkolwiek działań. Można również skorzystać z porady adwokata, który nas pokieruje lub na nasz wniosek zajmie się sprawą.

Poznanie naszych praw spowoduje, że będziemy czuli się bezpieczniej i zyskamy pewność, że wygramy daną sprawę. Pomoc adwokata jest, więc w tym przypadku bardzo ważna.

Dlaczego należy reagować w chwili braku wynagrodzenia?

Zwlekanie z podjęciem jakichkolwiek działań dotyczących braku wynagrodzenia może wpłynąć na niekorzyść pracownika. Zapewnienia pracodawcy o tym, iż wypłaci on zaległe pieniądze, a w rezultacie niezastosowanie się do tej obietnicy, to bardzo poważne zawinienie ze strony osoby zatrudniającej.

Im szybciej podejmiemy stosowne kroki, tym szybciej uzyskamy zaległe wynagrodzenie. Brak wynagrodzenia często prowadzi do problemów finansowych pracownika. Jeżeli więc nie chcesz doprowadzić, to takich komplikacji, musisz szybko zareagować.

Może spodobać Ci się również:

Co robi deweloper? Czy deweloper odpowiada wyłącznie za budowę mieszkań?

1 maja 2023

Mieszkania deweloperskie cieszą się naprawdę ogromnym zainteresowaniem wśród osób kupujących. Nowoczesne budownictwo oraz wysoki standard wykończenia takich mieszkań sprawia, że chętnie wybieramy nowe nieruchomości. Jednak niewiele osób zastanawia się, kim…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady