środa, 30 października 2024r.

Kiedy możesz otrzymać odprawę za zwolnienie z pracy w Niemczech? Czy warto skorzystać w tym przypadku z pomocy prawnej?

photo-1589216532372-1c2a367900d9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHxsYXd8ZW58MXwwfHx8MTY2NDYyMzYxMAixlibrb-1.2.1q80w1080

Odprawa w Niemczech jest jednorazowym świadczeniem, o które mogą ubiegać się zwolnieni pracownicy, którzy byli zatrudnieni w Niemczech. Uzyskanie tego typu świadczenia nie zawsze jest łatwe i często wymaga współpracy z prawnikiem. Dowiedz się, kiedy zwolniony pracownik, może ubiegać się o odprawę i co mówią o tym niemiecki przepisy.

Odprawa za zwolnienie z pracy – co musisz wiedzieć?

Odprawa za zwolnienie z pracy to świadczenie finansowe, które pracownik otrzymuje w momencie zakończenia zatrudnienia. Jest to forma rekompensaty za utratę pracy i może być przyznawana w różnych sytuacjach, takich jak redukcja zatrudnienia, likwidacja firmy, restrukturyzacja lub zwolnienie z winy pracodawcy.

W Niemczech, wysokość odprawy jest często ustalana uwzględniając staż pracy pracownika oraz wysokość jego wynagrodzenia. Istotne jest również to, czy firma, w której pracował pracownik, zatrudnia więcej niż 10 osób. Warto jednak pamiętać, że nie istnieje jedna stała kwota odprawy, która przysługuje wszystkim pracownikom.

Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a wysokość odprawy może być negocjowana między pracownikiem a pracodawcą. Dlatego ważne jest powierzenie sprawy prawnikowi, aby pomógł w negocjacji i ustaleniu wysokości odprawy na podstawie przepisów prawa i okoliczności danej sytuacji. O odprawę można starać się jedynie łącznie z wniesieniem powództwa przed wypowiedzeniem.

Zwalniany pracownik nie zawsze wie, czy może dochodzić swoich roszczeń

W Niemczech osoba zwolniona z pracy, posiada 21 dni od daty otrzymania wypowiedzenia na podjęcie działań prawnych. Jednak bardzo często pracownicy zapominają lub uznają za nieistotne udokumentowanie momentu faktycznego otrzymania takiego dokumentu.

Zdarza się, że pracodawcy doręczają wypowiedzenie z datą wsteczną lub wysyłają je pocztą, co może spowodować brak możliwości złożenia pozwu w ustawowym terminie. Dlatego w przypadku otrzymania wypowiedzenia warto udokumentować tę datę, na przykład poprzez zachowanie koperty lub żądanie od pracodawcy poświadczenia daty, z którą je rzeczywiście przekazał.

Chcesz otrzymać odprawę – skorzystaj ze wsparcia prawnika

Przepisy niemieckie nie są łatwe do zrozumienia, a sytuacja jest dodatkowo skomplikowana ze względu na język obcy. Aby dowiedzieć się, czy przysługuje pracownikowi odprawa, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w niemieckim prawie pracy. 

W tym celu należy przygotować dokument wypowiedzenia, umowę o pracę, ostatnie paski płacowe.  Skorzystanie z pomocy prawnika zapewni rzetelną wiedzę i wsparcie w celu uzyskania odprawy. Samodzielne załatwianie takich spraw może być nieskuteczne, a pracodawca może mieć przewagę ze względu na nieznajomość przepisów przez pracownika. Dlatego jeśli chcesz uzyskać odprawę lub dowiedzieć się, czy Ci przysługuje, koniecznie skorzystaj z pomocy specjalisty.

Może spodobać Ci się również:

Ile kosztuje adwokat? Ile trzeba zapłacić adwokatowi za sprawę?

Ile kosztuje adwokat? Ile trzeba zapłacić adwokatowi za sprawę?

23 lipca 2020

Zwrócenie się o pomoc do adwokata w przypadku poważnego dylematu bądź nadchodzącej sprawy jest kwestią priorytetową. W wielu innych obszarach życia sami jesteśmy w stanie dowiedzieć się na własną rękę,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady