niedziela, 07 sierpnia 2022r.

Kasy online gastronomia – od kiedy? Nowoczesne i praktyczne rozwiązanie

Kasy online gastronomia - od kiedy? Nowoczesne i praktyczne rozwiązanie

Kasy fiskalne online to nowoczesne rozwiązanie, które ma za zadanie ułatwić pracę każdej restauracji. Możliwość korzystania z takiego urządzenia ma wiele zalet, w tym także mniejsze zużycie papieru na tzw. paragony. Kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia obowiązku zakupu kas online i czy wpłynie to na podatki w branży gastronomicznej?

Kasa online – od kiedy obowiązkowa?

Posiadanie kasy online w restauracji już niedługo będzie standardem. Bez względu na czy jesteśmy za tym projektem, czy też przeciw, musimy zakupić takie urządzenie. Ma to na celu zwiększenie kontroli nad całą branżą gastronomiczną, ponieważ księgowość w gastronomii nie zawsze była prowadzona uczciwie.

Lokale gastronomiczne muszą mieć kasy online już od 1 stycznia 2021 roku. Chociaż termin ten był przesuwany kilkukrotnie to obecnie brak, jest jakichkolwiek informacji, że może się coś jeszcze zmienić. Posiadanie takich urządzeń nie wpłynie w żaden sposób na podatki w gastronomii, ponieważ ustawa ma na celu głównie uszczelnienie całego systemu podatkowego.

VAT w gastronomii – czyli opodatkowanie towarów i usług nie będzie już w żaden sposób zasilało szarej strefy. Wszystkie informacje z kasy online będą przesyłane automatycznie do Centralnego Repozytorium Danych o Sprzedaży Detalicznej. Pomimo przekazywania danych, pełna księgowość w gastronomii będzie tak samo prowadzona, jak dotychczas.

Koszty zakupu kasy, a ulga

Często się zdarza, zwłaszcza w niewielkich lokalach, że dodatkowy wydatek może negatywnie wpłynąć na sytuację finansową firmy. Na szczęście, właściciele restauracji mogą skorzystać z przysługującej im ulgi.

Możliwość tę mają wszystkie działalności, które są wymienione w ustawie o podatku VAT. Oczywiście to, jakie urządzenia ostatecznie kupimy, zależy od wielkości restauracji. Dobrą wiadomością jest również to, że z takiej ulgi można skorzystać, nawet jeśli już kiedyś korzystaliśmy z takiego rozwiązania.

Stały dostęp do internetu- warunek konieczny

Wszędzie tam, gdzie będzie kasa fiskalna online potrzebne, będzie zainstalowanie internetu. To za jego pomocą będą przesyłane wszelkie dane do Repozytorium. Konieczność zainstalowania internetu jest tak samo ważna, jak profesjonalnie prowadzona księgowość w restauracji.

Łączenie się urządzenia będącego w lokalu w celu wysłania danych może przebiegać w różnym czasie. Ustawowo jest to co dwie godziny, jednak harmonogram ten może ulec zmianie.

Jeżeli właściciel działalności nie może zapewnić stałego dostępu do internetu, powinien złożyć wniosek z prośbą o to, by naczelnik urzędu skarbowego wyraził zgodę na przesyłanie informacji w ustalonym czasie.

Może spodobać Ci się również:

Prawa i obowiązki wspólnot mieszkaniowych

Prawa i obowiązki wspólnot mieszkaniowych

31 października 2019

W Polsce powstaje coraz więcej wspólnot mieszkaniowych. Jest to bowiem bardzo dobre rozwiązanie na zarządzanie wielorodzinnym budownictwem. Przynależność do wspólnoty wiąże się zarówno w różnego rodzaju prawami, jak i obowiązkami.…

Czytaj więcej