Kamica nerkowa, czyli po czym poznać, że potrzebujemy urologa?
Kto chociaż jeden raz w życiu zaznał ataku kolki nerkowej, z pewnością bardzo negatywnie wspomina to wydarzenie. Kobiety mogą potwierdzić, że jest to ból o takim samym nasileniu jak ból porodowy lub nawet większym. Pacjenci często przechowują na pamiątkę własne kamienie nerkowe, wyglądające niekiedy imponująco, bo mogą mieć nawet średnicę kilku centymetrów. Czasem niewiele potrzeba, aby zapobiec takim problemom, wystarczy picie dobrej jakości wody 2-3 litry dziennie, aby wypłukiwać powstające kryształki mineralne i w ten sposób nie dopuszczać do ich konglomeracji. Lepiej wdrożyć odpowiednią profilaktykę, niż później walczyć z chorobą, czasem w trybie natychmiastowym. Każdy dobry urolog może to potwierdzić.
Jakie objawy wskazują na konieczność wizyty u lekarza?
- Nawracające infekcje dróg moczowych, głównie pęcherza i cewki, ustępujące na krótki czas, objawiające się pieczeniem, silnym parciem, częstym oddawaniem moczu w niewielkiej ilości.
- Nieprawidłowości w badaniu moczu dotyczące np. ciężaru, barwy, pH, krwinkomoczu, krwiomoczu, białkomoczu, bakterii, glukozy w moczu, ciał ketonowych itp.
- Nietrzymanie moczu lub trudności w jego wydalaniu.
- Pojawiające się ataki kolki nerkowej.
- Problemy z erekcją.
- Stany zapalne w obrębie męskich narządów płciowych, świąd, ból, zaczerwienienie, obrzęk itp.
Typowe objawy kamicy nerkowej:
Najczęstszym jest atak kolki nerkowej, charakteryzujący się rozdzierającym, nagłym, silnym bólem w okolicy lędźwiowej, promieniujący ku dołowi do uda, pęcherza, pachwin, z towarzyszącymi nudnościami, wzdęciami i wymiotami. Pojawia się krew w moczu. Nasilenie i czas trwania bólu zależy od umiejscowienia i wielkości kamienia w drogach moczowych.
Kamica nerkowa jest jedną z chorób, którą zajmuje się urologia. Wymaga szybkiego rozpoznania. Właściwa diagnoza to często wyleczenie choroby i uniknięcie powikłań. Musimy pamiętać o konieczności szybkiego zgłoszenia się do lekarza. Samodzielne próby leczenia mogą przynieść negatywne skutki.
Przykładowe badania, jakie urolog zleca w rozpoznaniu kamicy nerkowej:
- Badanie ogólne moczu. Warto wykonać je nawet prywatnie, jeśli nie mamy dostępu do lekarza.
- Posiew moczu z antybiogramem.
- Ultrasonografia – USG jamy brzusznej i dróg moczowych.
- Badanie rentgenowskie układu moczowego.
- Tomografia komputerowa.
Dzięki tradycyjnym i nowoczesnym metodom, mamy szansę na pełne wyleczenie kamicy nerkowej. Niektóre miasta jak Warszawa, Gdańsk, Kraków, Katowice, posiadają ośrodki, w których można wykonać zabieg RIRS, jako jeden z najskuteczniejszych zabiegów laserowego, kontrolowanego usuwania złogów. Dzięki temu możemy odzyskać zdrowie i podnieść jakość życia.
Może spodobać Ci się również:
Regularne sprzątanie wykładziny to podstawowa czynność, jeżeli chodzi o utrzymanie czystości. Może się jednak zdarzyć, że powstałe zabrudzenie będzie trudne do usunięcia. Do takich sytuacji możemy zaliczyć plamy z farby,…
Czytaj więcej