piątek, 22 listopada 2024r.

Jaki piasek do piaskowania? Podpowiadamy jak wybrać odpowiednie kruszywo

Jaki piasek do piaskowania? Podpowiadamy jak wybrać odpowiednie kruszywo

Poprzez piaskowanie można szybko wyczyścić i wykształtować dowolną powierzchnię. To proces wykończeniowy, który pomaga dostosować produkowane wyroby do potrzeb klienta. Warto jednak pamiętać, że prowadząc obróbkę trzeba zawsze dobierać odpowiednie ścierniwo. To od jego cech zależy końcowy efekt pracy. Przedstawimy dziś wskazówki dotyczące wyboru surowca polerskiego.

Jakie materiały służą do piaskowania?

Do podstawowych ścierniw używanych przy piaskowaniu zaliczamy piasek kwarcowy, śrut staliwny, szkło o odpowiedniej gradacji, suchy lud lub metal. Na dobór odpowiedniego materiału wpływają właściwości ścierniwa, a także planowaną metodę piaskowania. Stosowane są również różnorodne urządzenia, takie jak piaskarki kabinowe, syfonowe, ciśnieniowe czy inżektorowe.

Zwykle piaskarki kabinowe wykorzystywane są podczas tak zwanego bezpyłowego piaskowania. Syfonowe maszyny wykorzystywane są do czyszczenia i matowienia powierzchni różnych elementów. Tutaj bardzo często wykorzystywane są właśnie piaski kwarcowe.

Urządzeni inżektorowe i ciśnieniowe stosowane są do piaskowania pyłowego. Te pierwsze zwykle wykorzystywane są do lżejszych prac, takich jak usuwanie lekko skorodowanych fragmentów. Przy trudniejszych warunkach działania, lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie piaskarek ciśnieniowych.

Jak dobrać odpowiedni piasek do procesu?

Ścierniwo dobiera się w zależności od charakteru obróbki i twardości szlifowanego elementu. Często stosowanym produktem jest piasek kwarcowy, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na czynniki mechaniczne i chemiczne. To materiał świetnie sprawdzający się przy obróbce karoserii i felg samochodowych, a także renowacji starych elementów, a nawet czyszczenia stali.

Piasek zawiera duże ilości kwarcu. Jest to minerał o bardzo wysokiej twardości, który dodatkowo jest słabo aktywny chemicznie. W zależności od przeprowadzanego procesu można zastosować ścierniwa o różnej gradacji w formie obtoczonej lub ostrokrawędziowej. Piaski wzbogacone w kwarc są powszechnym w przyrodzie materiałem skalnym, co przekłada się również na jego popularność jako materiał polerski.

Podstawowe parametry charakteryzujące typ piasku

Dobierając odpowiednie ścierniwo, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry. Powinny być one w sposób jednoznaczny opisane przez producenta w ofercie sprzedażowej. Należą do nich:

  • granulacja, czyli rozkład wielkości ziaren rozdrobnionego materiału. Wpływa ona na przebieg procesu ścierania,
  • frakcja, czyli charakterystyczna wielkość ziaren, stała dla danego surowca ściernego,
  • wilgotność – zawartość wody w piasku kwarcowym. Nie powinna ona być niższa od 0,2% masy produktu.

Może spodobać Ci się również:

Markowe buty dla kobiet. Poznaj modele, które cieszą się największym zainteresowaniem Pań

1 września 2024

Kobiety lubią wyglądać dobrze i przede wszystkim czuć się komfortowo w tym, co noszą na co dzień. Wiele modeli obuwia damskiego pozwala dopasować konkretne buty, które spełnią oczekiwania. Jednak tak…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady