niedziela, 02 października 2022r.

Jaka karma dla koszatniczki? Zdrowa dieta to podstawa prawidłowego rozwoju

Jaka karma dla koszatniczki? Zdrowa dieta to podstawa prawidłowego rozwoju
Każde zwierze bez względu na to, czy jest to pies, czy mały gryzoń musi być odpowiednio karmione i pielęgnowane. Jeżeli zaniedbamy te czynności, nasz pupil może zacząć odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, a tym samym zapadać na różne choroby. Koszatniczki powinny mieć tak zbilansowaną dietę, aby nie zabrakło tam ważnych składników odżywczych, które wypłyną bezpośrednio na zdrowie.

Pupil, który lubi zdrowe pożywienie

Karma dla koszatniczek to podstawowy element żywieniowy. Należy jednak zwrócić uwagę, żeby zawartość tłuszczu i cukru była niewielka. Wymagania te spowodowane są zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę lub inne choroby metaboliczne.
Najlepsze jedzenie dla koszatniczki to sianko, które może być podawane zarówno z dodatkami, jak i bez nich. Oprócz tego idealne są też zioła np. tymianek, rumianek, mniszek lekarski, wpływa to na urozmaicenie tego, co zjada koszatniczka głównie poprzez zapach. Wpływają one pozytywnie nie tylko na zaspokojenie głodu, lecz także na ogólny stan zdrowia.
Koszatniczki uwielbiają także warzywa i owoce, jednak nie powinny one stanowić głównego składnika diety, a jedynie jej codzienne uzupełnienie.

A więc jaką karmę wybrać?

Szukając odpowiedniego pożywienia, przed zakupem warto sprawdzić skład produktu. Karma dla koszatniczki, żeby była zdrowa, musi spełniać konkretne kryteria. Do wyboru mamy zazwyczaj karmę w postaci granulatu albo różnych mieszanek.
To, jaki pokarm dla koszatniczki wybierzemy, zależy ostatecznie od tego, co dokładnie, znajduje się w opakowaniu. Trzeba jedynie pamiętać, aby unikać pokarmów z dużą ilością tłuszczów i węglowodanów. Ich zawartość w karmie, powinna być naprawdę znikoma, co przyczyni się do uniknięcia chorób.
Istotnym składnikiem jest również wapń, który ma wpływ na stan zębów. Jeżeli będzie go za mało, gryzoń może mieć problemy z zębami. Dzięki temu koszatniczka będzie mogła cieszyć się bardzo dobrym stanem uzębienia.

Jakie przysmaki lubią koszatniczki?

Koszatniczki to niewielkie zwierzęta, jednak i one mają swoje ulubione przysmaki. Najbardziej popularna jest kora, to właśnie ona jest chętnie obgryzana przez te małe gryzonie. Oprócz tego smakołyki dla koszatniczek stanowić mogą również niektóre suszone owoce.
Tutaj jednak trzeba zadbać o to, by nie przesadzać z ich ilością. Dosyć popularne są też tzw. kolby, jest to idealny smakołyk dla tego typu zwierząt, z tym że trzeba patrzeć na skład. To za ich sprawą zęby tych zwierząt się ścierają, co chroni to przed powstaniem ran, które mogą tworzyć się od stale rosnących zębów.

Może spodobać Ci się również:

Smoking - na jakie okazje?

Smoking – na jakie okazje?

3 czerwca 2020

Na bardzo eleganckie uroczystości kobiety wybierają najwyższej klasy suknie i dystyngowane dodatki. W przypadku mężczyzn garnitur, nawet najlepiej skrojony, to za mało. Powinni oni wybierać smoking, aby dorównać swoim partnerkom…

Czytaj więcej