niedziela, 24 listopada 2024r.

Jak wyglądają zęby mleczne? Jakie czynniki wpływają na stan mleczaków?

photo-1619236200199-2c138e4a5faecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNXx8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU1ixlibrb-1.2.1q80w1080

Mleczaki to pierwsze zęby, jakie pojawiają się u dzieci. Chociaż moment ich wyrzynania nie należy do przyjemnych, to posiadanie zębów mlecznych jest niezbędne do tego, aby dziecko mogło normalnie funkcjonować. Jak wyglądają zęby mleczne i czym różnią się od zębów stałych?

Mleczaki – jak wyglądają?

Zdarza się, że rodzice mają problem z odróżnieniem mleczaków od zębów stałych. Dzieje się tak najczęściej w momencie, gdy u dziecka zaczynają wyrastać już zęby stałe. Najważniejszą cechą charakterystyczną zębów mlecznych jest ich wielkość.

W porównaniu do zębów stałych mleczaki są znacznie mniejsze i delikatniejsze, a także bielsze. Jeżeli chodzi o budowę zębów mlecznych, to jest ona zbliżona do zębów stałych. Mleczaki są zbudowane ze szkliwa, zębiny, kostniwa oraz korzenia.

Warto jednak dodać, że szkliwo jest delikatniejsze, a co za tym idzie mleczaki są bardziej podatne na próchnicę. Zęby mleczne oddzielają szpary, dzięki czemu w przyszłości pojawienie się zębów stałych nie będzie sprawiać żadnych problemów. Poza tym dziecko ma tylko 20 zębów mlecznych, co oznacza, że po każdej stronie znajduje się tylko po 5 zębów.

Jak prawidłowo dbać o mleczaki?

Niestety zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę. Oznacza to, że trzeba zadbać o to, aby dziecko odkładnie szczotkowało zęby rano i na wieczór. Jeżeli maluch nauczy się dobrych nawyków w tak młodym wieku, dbanie o higienę jamy ustnej w przyszłości nie będzie żadnym problemem.

Zęby powinny być myte już od momentu pojawienia się pierwszego zęba, co potwierdzi każdy stomatolog dziecięcy Białystok NFZ. Zdrowe zadbane uzębienie u dzieci to podstawa, jeśli chcemy uniknąć próchnicy oraz leczenia stomatologicznego, które u najmłodszych pacjentów, może być trudniejsze do przeprowadzenia. 

Jak długo są zęby mleczne?

Mleczaki zaczynają wypadać około 6 roku życia. Duży wpływ na czas wypadania mleczaków ma to, w jakim stanie one są, ponieważ zęby zaatakowane przez próchnicę szybciej wypadną lub będzie trzeba je wcześniej usunąć.

Ostatnie zęby mleczne wypadają około 13 roku życia, więc od tego momentu dziecko ma wyłącznie zęby stałe i higiena jest tutaj priorytetem. Niekiedy zdarza się, że mleczaki mogą przetrwać naprawdę długo. Wiele osób dorosłych ma mleczaki, nawet o tym nie wiedząc.

Zęby te pomimo swojej delikatności wcale nie muszą wypaść w wieku dziecięcym. Jedynym badaniem, które da pewność, czy w dorosłego pacjenta są mleczaki jest prześwietlenie zębów, co pozwoli zobrazować stan jamy ustnej.

Może spodobać Ci się również:

Jak polerować samochód, a co ważniejsze - czym to robić?

Jak polerować samochód, a co ważniejsze – czym to robić?

20 września 2019

Samochód, o który odpowiednio zadbamy, może przez długie lata wyglądać wręcz idealnie. Warto więc zorientować się jak to robić, aby nawet kilkunastoletnie auto wyglądało na młodsze niż jest w rzeczywistości.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady