niedziela, 14 lipca 2024r.

Bieganie – ile razy w tygodniu warto uprawiać jogging?

photo-1570004119777-2b1786b0e5bdcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMDh8fHJlZWJvayUyMHJ1bm5lcnN8ZW58MXwwfHx8MTY4NTIxMjI0NHwwixlibrb-4.0.3q80w1080

Jogging ułatwia zachowanie prawidłowej wagi i odpowiedniej kondycji. To dyscyplina, która nie wymaga znacznego przygotowania, dodatkowo można ją uprawiać dosłownie wszędzie. Wystarczy założyć odpowiednie obuwie oraz strój i już można zacząć ćwiczyć. Aby osiągnąć optymalny efekt, powinniśmy jednak przygotować dokładny plan treningowy, który uwzględni nasze predyspozycje. Jak często powinniśmy biegać?

Początkujący muszą mierzyć siły na zamiary

Jeśli do tej pory nie uprawialiśmy sportu, możemy mieć kłopoty z tak dużym wysiłkiem. Bieganie, nawet w truchcie wymaga odpowiedniej siły mięśni nóg oraz kondycji. Dlatego początkowe treningi będą dość męczące i pokonamy w ich trakcie raczej krótsze trasy. Wielu początkujących najczęściej rozpoczyna od szybkiego marszu lub marszobiegu, który pomaga wzmocnić organizm i przygotować na większy wysiłek.

W przypadku osób początkujących trening raz w tygodniu będzie lepszy niż wysiłek co drugi lub trzeci dzień. Taka aktywność pomoże dostosować się do nowej formy ćwiczeń, jednocześnie nie zniechęcając biegacza na starcie. Zakładając dopasowane buty markowe, które zabezpieczą stopy przed zwichnięciem będziemy mogli spokojnie przemierzyć zaplanowaną trasę bez bolesnych niespodzianek.

Dalszy plan treningowy zależy od spodziewanego celu

Jeśli chcemy zacząć uprawiać jogging po to, by poprawić swoją kondycję, powinniśmy postawić na krótsze i częstsze treningi, podczas których będziemy biegać dość szybko. W ten sposób wzmocnimy organizm i przygotujemy go do znacznie większego wysiłku. Na bardziej zaawansowanym stopniu można łączyć bieganie z innymi aktywnościami, przez co treningi będą bardziej efektywne.

A co w przypadku, gdy chcemy po prostu spalić większą liczbę kalorii? Osoby planujące zrzucenie zbędnych kilogramów powinny nastawić się na dłuższe treningi 2-3 razy w tygodniu. Podczas biegania organizm początkowo spala energię z ostatniego posiłku, a następnie przechodzi do wykorzystywania zmagazynowanych zasobów. Jeśli wybierzemy krótsze treningi, możemy nie dostrzec optymalnych efektów, dlatego warto postawić na dłuższy jogging.

Jak przygotować się do biegania?

Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w odpowiednie buty. Sklep sportowy najczęściej proponuje liczne warianty, które łatwo można dopasować do swoich preferencji. Warto w pierwszej kolejności skupić się na doborze produktów z odpowiednią podeszwą, która będzie dostosowana do konkretnego typu podłoża, po którym ćwiczymy. Poza tym dobrze jest zaopatrzyć się w odzież termiczną, która wspomoże termoregulację ciała w trakcie biegu.

Może spodobać Ci się również:

Obróbka zgrubna co to jest? Jakie maszyny wykorzystuje się do tego rodzaju obróbki?

1 kwietnia 2022

Obróbka zgrubna to czynność wykonywana w zakładach przemysłowych. Sam proces obróbki zależy od wielu czynników oraz tego, co ostatecznie będziemy chcieli otrzymać. Jeżeli więc chcemy się bliżej przyjrzeć obróbce poszczególnych…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady