piątek, 19 kwietnia 2024r.

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie zęba i czy jest bolesne?

photo-1445527815219-ecbfec67492eixlibrb-1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Współczesne metody leczenia problemów z uzębieniem, zakładają tylko w ostateczności konieczność ekstrakcji zęba. W niektórych sytuacjach taki zabieg jest nieunikniony, gdyż bez niego pacjent może mieć szereg powikłań i problemów z resztą uzębienia. Takie sytuacje powstają, gdy leczenie zęba nie przynosi skutków lub jest on źle zbudowany anatomicznie.

Standardowe usuwanie zęba jest raczej bezbolesne i szybkie, dotyczy to prawie wszystkich zębów. Wyjątkiem są ósemki, tzw. zęby mądrości, które rosną w mocno niedostępnych miejscach na końcach uzębienia. Jeśli chodzi o chirurgiczne usuwanie ósemek, Kraków jest miastem, w którym znajdziemy dobrze przygotowanych do tego zabiegu stomatologów.

Chirurgia stomatologiczna – ostateczność w leczeniu zębów

Potrzeba chirurgicznej ekstrakcji zęba zachodzi wówczas, gdy ząb jest bardzo uszkodzony lub powoduje problemy z innymi zębami. Niekiedy uzębienie jest źle zbudowane anatomicznie, a niektóre jednostki zębowe powodują stłoczenie innych zębów i duży nacisk na sąsiadujące. Wówczas usunięcie zęba staje się niezbędne.

Standardowa procedura wygląda prosto. Stomatolog chwyta ząb odpowiednim narzędziem i jednym, wprawnym ruchem usuwa go. Chirurgiczny zabieg dokonywany jest przy usuwaniu zębów pozbawionych kory, kiedy w dziąśle pozostaje tylko korzeń. Jest niezbędny również wówczas, gdy korzenie zębowe są mocno zakrzywione i powodują deformację łuku zębowego.

Całkowicie bezbolesna ekstrakcja – czy to możliwe?

Do zabiegu chirurgicznego pacjent musi zostać zakwalifikowany przez lekarza – stomatologa. Wykonywane są badania, a sama procedurę zabiegu przeprowadza chirurg szczękowo-twarzowy. W takim przypadku istotne jest znieczulenie, zwykle miejscowe. W indywidualnych, choć rzadkich przypadkach, ordynowane jest znieczulenie ogólne. Dzięki temu sam zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.

Chirurg nacina dziąsło, a następnie odseparowuje ząb od tkanek. Przy użyciu specjalistycznych przyrządów wyjmuje ząb z zębodołu i zakłada szwy na przeciętą ranę. Jeśli istnieje stan zapalny lekarz może dodatkowo zabezpieczyć wrażliwą tkankę preparatem z antybiotykiem

Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznego usunięcia zęba

W kilka godzin po zabiegu chirurgicznym przestaje działać znieczulenie, a miejsce operacji staje się tkliwe i obolałe. Nie jest to straszna dolegliwość, więc w przypadku zwiększonego bólu można zastosować zwykłe środki przeciwbólowe. Opuchlizna schodzi po kilku dniach i warto ograniczyć jedzenie i picie przez kilka godzin i uważać na gorące posiłki i napoje przynajmniej przez dobę.

Może spodobać Ci się również:

Ile trwa kurs na prawo jazdy przyspieszony? Sprawdź kiedy warto z niego skorzystać

1 marca 2023

Prawo jazdy może w znaczący sposób ułatwić nam codzienność. Dzięki niemu z łatwością dostaniemy się do sklepu pracy, lub szkoły. Dlatego młodzi ludzie tak często nie mogą doczekać się osiągnięcia…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady