wtorek, 29 listopada 2022r.

Jak przygotować samochód na nadejście wiosny?

Jak przygotować samochód na nadejście wiosny?

Wiosna nadchodzi, a to oznacza, że czas najwyższy przygotować do niej nasze samochody. Wbrew pozorom jest całkiem sporo do zrobienia i wiele z tych czynności dobrze jest przeprowadzić z wyprzedzeniem. Mowa między innymi o wymianie opon, kontroli ustawień zawieszenia, sprawdzeniu systemu klimatyzacji czy myciu podwozia. Sprawdźmy, dlaczego powyższe czynności są tak istotne.

Zakładamy letnie gumy

Gdy temperatury zaczynają rosnąć, przychodzi pora na wymianę opon. Jeżdżenie zbyt długo na ogumieniu zimowym jest bowiem bardzo niewskazane. Przede wszystkim z powodu przyspieszonego zużycia na suchym i rozgrzanym asfalcie. Zwiększa się też spalanie paliwa, a przyczepność może być niewystarczająca, zwłaszcza w zakrętach. Pamiętajmy jednak, aby nie dać się zwieść chwilowemu ociepleniu i uważnie dobrać moment wymiany!

Sprawdzamy geometrię 

Przy okazji zmiany opon warto zlecić sprawdzenie i ewentualną korekcję kół. Jest to prosta usługa, która kosztuje nie więcej niż kilkadziesiąt złotych, zależnie do warsztatu. Polega na takim ustawieniu ich względem siebie, by toczyły się idealnie w tym samym kierunku. Odchyłka nawet o kilka stopni spowoduje znaczne obniżenie przyczepności, ścieranie bieżnika od wewnętrznej lub zewnętrznej strony, a także zwiększone zużycie oporów jazdy i w konsekwencji – paliwa. Zdarza się, że niektóre serwisy przy wymianie opon oferują sprawdzenie geometrii gratis.

Uruchamiamy klimatyzację

Nierzadko po zimie, gdy nie używaliśmy w ogóle systemu chłodzenia wnętrza pojazdu, ten nie chce działać. Powodów może być bardzo wiele: ubytek czynnika przez niewielkie nieszczelności, uszkodzenie czujników ciśnienia lub temperatury, aż po zablokowany kompresor. Dlatego też zaleca się, by nawet w okresie zimowym co kilka dni włączać układ, choćby na kilkanaście sekund. Tymczasem przed wiosną, zanim temperatury pójdą w górę, odwiedźmy dobry warsztat – serwis klimatyzacji samochodowej. Kraków to miasto, w którym można bez problemu przeprowadzić profesjonalne badanie układu: podczas niego mechanik uzupełni czynnik, naprawi wycieki, sprawdzi czujniki, a także przeprowadzi odgrzybianie nawiewu.

Czyścimy podwozie auta

Po zimie, gdy jeździliśmy po ujeżdżonym śniegu, błocie pośniegowym oraz drogach posypanych solą, warto porządnie umyć samochód. Nie zapomnijmy jednak o tym, że oprócz przodu, tyłu, boków i dachu, należy też zadbać o podwozie. To ono ma największą styczność z niekorzystnym środowiskiem, jakie występuje na powierzchni drogi w czasie zimy. Zalegające resztki soli potrafią bardzo szybko wywołać korozję, która w niedługim czasie prowadzi do pojawienia się dziur w progach i podłodze. Dlatego warto wybrać się na dobrą myjnię automatyczną i zamówić program zawierający mycie podwozia.

Może spodobać Ci się również:

Wino organiczne co to znaczy? Co wpływa na popularność win organicznych?

1 lutego 2022

Wino organiczne to określenie, które nie dla wszystkich jest jasne. Poza tym duża ilość różnych rodzajów win powoduje, że konsument może czuć pewne zakłopotanie podczas wyboru tej konkretnej butelki. Wina…

Czytaj więcej