niedziela, 14 lipca 2024r.

Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy w Niemczech? Kiedy nie obowiązuje okres wypowiedzenia?

Praca za granicą daje nam ogromnie możliwości. Niestety zdarza się, że z różnych powodów musimy rozwiązać umowę z obecnym pracodawcą. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jednak ważne jest to, aby każdy pracownik znał swoje prawa i obowiązki związane z zatrudnieniem, ponieważ nieznajomość przepisów prawa może doprowadzić do przykrych dla nas konsekwencji.

Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech

Jeżeli pracodawca lub pracownik będą chcieli wypowiedzieć umowę, powinni pamiętać o obowiązujących przepisach dotyczących wypowiadania umów. Jednym z najważniejszych elementów podczas składania takiego wypowiedzenia to czas, który jest uzależniany od stażu pracy pracownika.

Zgodnie z niemieckim prawem wypowiedzenie umowy w Niemczech wynosi 4 tygodnie. Jednak czas ten się wydłuża wraz ze stażem pracy pracownika. Natomiast maksymalny okresy wypowiedzenia może wynosić, aż 7 miesięcy, ale tutaj staż pracy musi przekroczyć 20 lat.

Poza tym pracodawca wraz z pracownikiem mogą ustalić inny okres wypowiedzenia. Oczywiście wszelkie ustalenia muszą być zgodne z przepisami prawa pracy. W momencie wypowiedzenia umowy o pracę na zasadach znajdujących się w umowie obie strony muszą stosować się do zawartych ustaleń.

Natychmiastowe wypowiedzeniu umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę nie zawsze odbywa się w zgodzie między pracodawcą a pracownikiem. Niekiedy może się zdarzyć, że jedna ze stron zdecyduje się na natychmiastowe wypowiedzenie niemieckiej umowy o pracę.

W takiej sytuacji nie obowiązują przepisy regulujące okres wypowiedzenia, ponieważ współpraca zakończona jest od razu. Aby możliwe było natychmiastowe zakończenie stosunku pracy, musi wystąpić bardzo ważny powód do tego, żeby móc natychmiastowo wypowiedzieć umowę o pracę. Warto pamiętać, że takie wypowiedzenie umowy jest możliwe wtedy, gdy nie minął okres dwóch tygodni od sytuacji, która przesądziła o chęci zakończenia pracy w danej firmie.

Forma wypowiedzenia umowy

Oświadczenie informujące o zwolnieniu pracownika powinno zostać podpisane własnoręcznie. Oznacza to, że musi zostać ono dostarczone w formie pisemnej, ponieważ w innym przypadku dokument będzie nieważny.

Oczywiście takie wypowiedzenie można cofnąć w przypadku porozumienia pracodawcy z pracownikiem. Jednak w momencie braku takiego porozumienia między stronami, wypowiedzenie jest cały czas aktualne i celu zakończenia pracy musi minąć odpowiedni czas. Jeżeli nie jest to natychmiastowe wypowiedzenie umowy o pracę osoba zatrudniona, jest zobligowana do przestrzegania okresu wypowiedzenia.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Torebka damska na co dzień. Personalizacja sposób na wyjątkową torebkę

1 stycznia 2021

Torebka to podstawowy element kobiecej garderoby. Wpływa ona nie tylko na wygląd, ale także umożliwia noszenie ze sobą wielu potrzebnych rzeczy. Ważne jest również, żeby była ona wygodna, a przede…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady