czwartek, 07 lipca 2022r.

Ile kosztuje usuwanie wgnieceń po gradobiciu?

photo-1541223847275-42da9d14ae22ixlibrb-1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Ekstremalne zjawiska pogodowe coraz częściej występują w naszym kraju. Burze z gradem w letnim okresie są dość powszechne, a mogą one przyczynić się do uszkodzenia karoserii pojazdu. Choć wielu kierowców mylnie uważa, że usuwanie wgnieceń po gradobiciu jest nieopłacalne, w rzeczywistości są metody, które pozwolą szybko usunąć drobne niedoskonałości. Ile to kosztuje? I czy faktycznie da się doprowadzić wygląd elementy karoserii do pierwotnego stanu?

Ślady po gradobiciu nie zawsze są duże

Silne wgniecenia najczęściej powstają po wyjątkowo dużych opadach gradu. W takim przypadku uszkodzeniu może ulec nie tylko karoseria, lecz również szyby pojazdu. Często po intensywnej burzy, na powierzchni samochodu występują jedynie drobne wgniecenia, które nie będą wymagać wizyty w warsztacie lakierniczym.

Jeśli nie doszło do naruszenia struktury lakieru, defekty da się usunąć z pomocą bezinwazyjnych metod. Gdy jednak wgłębienia są na tyle duże, że uszkodziły barwną powłokę, trzeba będzie przeprowadzić niezbędne korekty. Najczęściej w takim przypadku wykorzystuje się specjalne markery, rzadziej naruszony element poddaje się ponownemu lakierowaniu.

Technika PDR pomocna przy usuwaniu wgnieceń

Z angielskiego Paintless Dent Repair to innowacyjna metoda umożliwiająca usunięcie skutków gradobicia bez bezpośredniej ingerencji w strukturę lakieru. Polega ona na wyciąganiu wgnieceń z pomocą specjalnego kleju. Aby je usunąć, należy umieścić w ich środku specjalne grzybki, na które nakłada się mocny klej termo topliwy. Następnie na element nakłada się dźwignię, która pomaga wyciągnąć drobne wgniecenie.

Przy tym procesie wykorzystywana jest tzw. pamięć kształtu, czyli zdolność do samoczynnego odtworzenia struktury blachy przy działaniu odpowiedniej siły zewnętrznej. W ten sposób można usunąć niewielkie gniotki z niemal każdego elementu karoserii. W przypadku wgnieceń na masce można także usunąć je poprzez wypychanie od wewnętrznej strony.

Ile kosztuje taka naprawa?

Najczęściej opłaty za usuwanie skutków gradobicia zależą od skali ich występowania. Im więcej defektów będzie na powierzchni karoserii, tym koszty mogą być wyższe. Za pojedyncze wgłębienie wygładzoną techniką PDR trzeba zapłacić około 50 zł.

Średni koszt naprawy całości karoserii wynosi około 500 zł. Mowa tu jednak tylko o przypadkach, w których grad nie uszkodził powłoki lakierniczej. Jeśli do tego doszło, niektóre elementy trzeba będzie poddać ponownemu lakierowaniu lub polerowaniu, a to może dodatkowo zwiększyć cenę napraw.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 5

Monitoring zbiorników i separatorów – system alarmowy

1 czerwca 2021

System alarmowy jest niezbędnym elementem w zbiornikach jednopłaszczowych i dwupłaszczowych, gdzie przechowywany jest olej, olej opałowy, DERV. Monitoring zbiorników ma za zadanie informować o osiągnięciu maksymalnego poziomu substancji, co jest niezbędne i wygodne.…

Czytaj więcej