środa, 21 lutego 2024r.

Ile czasu ważne jest zdjęcie pantomograficzne? Co może skrócić czas ważności zdjęcia pantomograficznego?

photo-1522849696084-818b29dfe210cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1M3x8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU1ixlibrb-1.2.1q80w1080

Zdjęcie patomograficzne pozwala na dokładne obejrzenie zębów. Co więcej, stomatolog może zobaczyć tutaj to, czego nie można dostrzec gołym okiem. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że prześwietlenie zębów ważne jest przez określony czas. Jak więc długo po wykonaniu może być wykorzystywane zdjęcie pantomograficzne?

Zdjęcie pantomograficzne – jak długo jest ważne?

Czas ważności pantomogramu zazwyczaj wynosi 2 lata. Oczywiście należy mieć tutaj na uwadze, że wykonywanie zabiegów tj. ekstrakcja, leczenie implantologiczne, czy ortodontyczne wiąże się z koniecznością wykonania kolejnego zdjęcia pantomograficznego.

Czas, przez jaki ważne jest prześwietlenie zębów jest krótszy w sytuacji, gdy pacjent cierpi na paradontozę, która szybko postępuje. RTG zębów Białystok, powinno być wykonywane jedynie ze wskazań lekarskich, ponieważ mamy tu do czynienia z promieniowaniem. Promieniowanie w momencie prześwietlenia zębów nie jest duże, ale pomimo tego RTG, musi być wykonywane wtedy, kiedy jest to konieczne.

Kiedy wykonać zdjęcie pantomograficzne?

Prześwietlenie zębów wykonuje się zazwyczaj przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego i implantologicznego. Poza tym stomatolog może zalecić wykonanie takiego zdjęcia w celu sprawdzenia stanu uzębienia, zwłaszcza gdy pacjent zgłasza pewne dolegliwości.

Zdjęcie pantomograficzne można powtarzać, co 2 lata. Umożliwi to monitorowanie stanu jamy ustnej. Niekiedy zdarza się, że badanie to ujawnia zmiany tj. torbiele lub nowotwory, które do tej pory nie powodowały żadnych dolegliwości.

Dzięki temu można w porę wdrożyć odpowiednie leczenie. Wykonanie takiego zdjęcia możliwe jest po wystawieniu przez stomatologa skierowania. Oznacza to, że prześwietlenie zębów wykonuje się jedynie ze wskazań lekarskich.

Przeciwwskazania do wykonania zdjęcia RTG

Zdjęcie pantomograficzne jest bardzo powszechnym badaniem w stomatologii. Jego wykonanie niesie za sobą wiele korzyści, co jest bardzo pomocne w czasie leczenia. Niestety zdarzają się przypadki, kiedy wykonanie zdjęcia RTG nie jest możliwe.

Do jednych z najważniejszych przeciwwskazań należy ciąża. Kobiety, które podejrzewają, że mogą być w ciąży nie powinny wykonywać RTG zębów, chyba że specjalista zadecyduje inaczej.

Co więcej, pantomogram nie zostanie również wykonany u osób niewspółpracujących, gdyż jakość zdjęcia może być wątpliwa. Pomimo, że ilość promieniowania nie jest duża, to nie należy wykonywać prześwietlenia zębów, jeżeli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania.

Może spodobać Ci się również:

Gdzie najlepiej leczyć zęby? W jakim miejscu uzyskamy fachową i profesjonalną pomoc?

1 listopada 2023

Leczenie zębów to jedyny skuteczny sposób na ich uratowanie. Niestety próchnica często atakuje osłabione szkliwo w konsekwencji czego problem ten w krótkim czasie, może okazać się bardzo poważny. Pomimo dostępności…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady