niedziela, 16 czerwca 2024r.

Dlaczego warto umieścić sok pomidorowy w zdrowej diecie?

photo-1513791053024-3b50799fdd7bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3N3x8Y3JhbmJlcnJ5JTIwanVpY2V8ZW58MXwwfHx8MTY3MjQzNDc0Mgixlibrb-4.0.3q80w1080

Jedzenie dużej ilości pomidorów jest prostą drogą do uzyskania silnego zdrowia. Dzieje się tak, ponieważ pomidory są bogate w składniki odżywcze, takie jak kwas foliowy, witamina C, potas itp. Dodatkowo jest w nich duża ilość przeciwutleniaczy, takich jak karotenoidy, zwłaszcza likopen, jak również dużo witaminy A oraz E, flawonoidów, fitosteroli i wiele innych prozdrowotnych mikroelementów.

Aby w pełni wykorzystać właściwości zdrowotne pomidorów, muszą one być spożywane na surowo lub przy minimalnym gotowaniu, a doskonałą opcją jest sok pomidorowy. Ze szczyptą soli i pieprzu cayenne jest on pyszny. Sprawdźmy więc, dlaczego regularne picie soku pomidorowego jest korzystne dla zdrowia.

Sok pomidorowy — przeciwnowotworowo i na dobry wzrok

Obecność likopenu karotenoidowego w pomidorach wpływa na intensywność czerwonego koloru skórki. Likopen jest karotenoidem bez prowitaminy A, który znany jest z działania przeciwutleniającego, hipolipidemicznego i przeciwnowotworowego. Przeciwutleniacze, jak wiadomo wymiatają wolne rodniki, aby zapobiec uszkodzeniom komórek i tkanek, co z kolei zapobiega wielu chorobom, takim jak rak.

Codzienne spożywanie soku pomidorowego przynosi korzyści oczom, ponieważ pomidory są bogate w witaminę A, a ta znana również jako retinol, utrzymuje zdrowie tkanek siatkówki. Retinol jest niezbędny dla dobrego widzenia w słabym świetle i zapobiega kurzej ślepocie.

Dieta odchudzająca i zdrowa wątroba z pomidorowym sokiem

Jeśli jesteśmy na diecie odchudzającej, możemy włączyć sok z pomidorów do codziennej diety. Tu znowu istotny jest likopen, który chroni organizm przed chorobami metabolicznymi, a zarazem pomaga zmniejszyć obwód talii i poziom cholesterolu we krwi.

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów wewnętrznych w naszym ciele, gdyż oczyszcza krew z toksyn. Potrzebuje zatem okresowej detoksykacji, a szereg badań udowadnia, że doskonale do tego nadają się pomidory. Sok pomidorowy jest zalecany przez lekarzy i dietetyków dla osób z zaburzeniami pracy wątroby.

Sok z pomidorów, jako naturalny probiotyk dla zdrowia jelit

Sok pomidorowy ma działanie prebiotyczne, a zwiększając mikroflorę jelitową, zapewnia zdrowie i dobrą pracę jelit. Spożywanie soku pomidorowego stale przez pięć tygodni przeciwdziała wpływowi diety wysokotłuszczowej w żołądku. Jest to możliwe, ponieważ sok pomidorowy zwiększa populację bakterii Lactobacillus (dobrych bakterii jelitowych), co wpływa na wydajniejsze trawienie.

Wiele prozdrowotnych właściwości ma sok z pomidorów. Jest też doskonałym składnikiem kulinarnym, co zapewnia mu olbrzymią popularność na świecie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Kancelaria prawna jak założyć? Kto może założyć kancelarię prawną?

1 grudnia 2021

Świadczenie usług polegających na doradztwie z zakresu prawa to praca, która może być wykonywana wyłącznie przez określone osoby. Oznacza to, że aby móc legalnie pracować jako prawnik, trzeba dopełnić wszystkie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady