niedziela, 14 lipca 2024r.

Depresja – co warto o niej wiedzieć?

Depresja - co warto o niej wiedzieć?

Depresja to choroba, która w obecnych czasach atakuje coraz więcej osób. Jednocześnie jest chorobą, o której wiemy zdecydowanie za mało, leczymy ją za późno i nie zawsze prawidłowo.

Czym jest depresja?

Depresja to choroba, która polega przede wszystkim na obniżonym nastroju i postępującym braku chęci do życia. Może ona znacząco zaburzać codziennie funkcjonowanie. Jest to choroba na tyle podstępna i niebezpieczna, że może nawet zagrażać życiu. Problem polega jednak na tym, że wiele osób nie traktuje tej przypadłości poważnie. Depresja ciągle jest u nas problemem wstydliwym, o którym się nie mówi. Wielu Polaków ma także duże opory przed wizytą u lekarza psychiatry. To właśnie, dlatego często depresję leczymy u lekarzy rodzinnych albo nie leczymy jej wcale. Zdanie się na lekarza rodzinnego nie jest dobrym pomysłem, bo zazwyczaj ma on tylko cząstkową wiedzę na temat psychiatrii i nie jest zorientowany w aktualnie dostępnych lekach.
Depresja, jako choroba może występować pod dwoma postaciami, jako: egzogenna i endogenna. Depresja egzogenna jest powodowana czynnikami zewnętrznymi takimi jak śmierć kogoś bliskiego, choroba czy utrata pracy. Z kolei depresja endogenna pojawia się nagle, bez żadnej przyczyny i jest trudna do leczenia.

Objawy depresji

Najważniejsze objawy depresji to obniżony nastrój, problemy ze snem, wczesne budzenie się, zaburzenia apetytu i płaczliwość. Chory traci zainteresowanie codziennymi sprawami, jest przygnębiony, ma problemy z koncentracją, cierpi na poczucie winy. Wraz z postępem choroby czuje się coraz gorzej, ma myśli samobójcze i coraz mniej sił fizycznych. Gdy choroba rozwinie się chory nie jest w stanie nawet wstać z łóżka. To właśnie, dlatego jest ona tak niebezpieczna i trzeba ją szybko leczyć. Zazwyczaj podaje się leki antydepresyjne, które działają dopiero po kilku tygodniach.

Jak sobie pomóc przy depresji?

Przede wszystkim trzeba udać się do dobrego specjalisty psychiatry. Na taką wizytę nie jest potrzebne skierowanie. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, przepisze leki podwyższające nastrój plus ewentualnie środki nasenne i uspokajające. Przy wychodzeniu z depresji bardzo ważne jest by przebywać z innymi ludźmi, starać się być zajętym i prowadzić zdrowy tryb życia.

Może spodobać Ci się również:

Gdzie najlepiej leczyć zęby? W jakim miejscu uzyskamy fachową i profesjonalną pomoc?

1 listopada 2023

Leczenie zębów to jedyny skuteczny sposób na ich uratowanie. Niestety próchnica często atakuje osłabione szkliwo w konsekwencji czego problem ten w krótkim czasie, może okazać się bardzo poważny. Pomimo dostępności…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady