sobota, 10 czerwca 2023r.

Czy laserowe leczenie trądziku różowatego jest skuteczne? Dla kogo przeznaczony jest ten zabieg?

photo-1509967419530-da38b4704bc6cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxiZWF1dHklMjB3b21hbnxlbnwxfDB8fHwxNjQ4NTY2NDU5ixlibrb-1.2.1q80w1080

Trądzik różowaty (rosacea) to choroba skóry, która objawia się trwałym zaczerwienieniem twarzy, grudkami, krostkami i rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Osoby z trądzikiem różowatym mają zazwyczaj skłonność do zaczerwienienia twarzy, szczególnie na nosie, policzkach, brodzie i czole.

Choroba ta może prowadzić do wyraźnego pogorszenia jakości życia, zwłaszcza wtedy, gdy objawy są trudne do ukrycia lub prowadzą do poczucia wstydu. Laserowe leczenie trądziku różowatego jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia tej choroby skóry. Jest to metoda, która polega na wykorzystaniu wiązki światła laserowego do redukcji objawów trądziku różowatego.

Kto jest narażony na trądzik różowaty?

Osoby o jasnej karnacji, szczególnie o cienkiej i wrażliwej skórze, są bardziej narażone na rozwinięcie trądziku różowatego. Choroba ta często występuje u osób w wieku 30-50 lat i częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Osoby z chorobami autoimmunologicznymi lub skłonne do rumienia są również bardziej narażone na trądzik różowaty.

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania trądziku różowatego?

Podczas zabiegu skóra jest narażona na impulsy laserowe, które wywołują kontrolowane uszkodzenia naczyń krwionośnych, które są przyczyną rozszerzenia i zaczerwienienia skóry w trądziku różowatym. Uszkodzenia te powodują skurcz naczyń krwionośnych i ich zamknięcie, co prowadzi do zmniejszenia zaczerwienienia skóry.

Zabieg jest zazwyczaj wykonywany w warunkach ambulatoryjnych i trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. W zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych potrzeb pacjenta może być potrzebna seria takich zabiegów, jednakże nie częściej niż co 6 tygodni.

Wskazania do zabiegu laserowego usuwania trądziku różowatego

Zabieg laserowego usuwania trądziku różowatego jest zazwyczaj zalecany dla osób, które mają objawy tej choroby skóry, takie jak trwałe zaczerwienienie skóry, wypryski i grudki na twarzy. To dobra metoda leczenia wówczas, gdy następuje niepowodzenie leczenia farmakologicznego. Jeśli w takim przypadku chory nie uzyskał zadowalającej poprawy, to zabieg laserowy może być jedynym skutecznym sposobem.

Zabieg laserowy stosowany jest również u osób, które mają nadmierną wrażliwość na składniki farmakologiczne i nie tolerują niektórych. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek trądziku różowatego jest inny i nie każdy pacjent będzie miał wskazanie do zabiegu laserowego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zabiegu należy skonsultować się z doświadczonym dermatologiem, który oceni stan skóry i zdecyduje, czy zabieg jest odpowiedni.

Może spodobać Ci się również:

Dlaczego warto umieścić sok z czarnej porzeczki na kluczowym miejscu w naszej diecie?

1 maja 2023

Soki naturalne od dawna są częścią zdrowej i zrównoważonej diety. Jednym z nich, który cieszy się coraz większą popularnością, jest sok z czarnej porzeczki. Oprócz swojego bogatego smaku i intensywnego…

Czytaj więcej