Co zrobić, kiedy boli ząb i kiedy wymagana jest interwencja dentysty?
Niewiele jest osób na świecie, które mogą powiedzieć, że nigdy ich nie bolały zęby. Jest to, niestety dolegliwość, która pojawia się czasem nagle i pozornie bez powodu, a czasem jest konsekwencją uszkodzenia zęba przez różnorodne czynniki. W niektórych przypadkach ból zęba jest łagodny i można się go pozbyć odpowiednimi sposobami domowymi.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ból zęba nie tylko nie znika, ale pogłębia się i wymaga interwencji, a wówczas jest niezbędny stomatolog. Kraków Bronowice, jak i inne miasta w Polsce, posiada wykwalifikowaną kadrę dentystów.
Główne przyczyny bólu zęba – kiedy należy zwrócić się do specjalisty?
Każdy ból w ciele oznacza, że dzieje się coś niedobrego. Jest jakaś zmiana chorobowa i organizm wysyła sygnał, że trzeba zająć się poszukiwaniem przyczyny dolegliwości. Tak jest również z bólem zęba.
Wśród najczęstszych przyczyn wyróżnić można zapalenie tkanek okołozębowych. Przyczyną zapalenia jest zwykle zakażenie bakteryjne spowodowane złą higieną i pozostawieniem w okolicach zębów gnijących resztek pożywienia. Takie zapalenie, we wczesnym stadium może być potraktowane lekami przeciwzapalnymi, które je zminimalizują.
Zapalenie miazgi, większy problem, wymagający interwencji
Ból przy zapaleniu miazgi potrafi być naprawdę silny, a w dodatku nie zawsze da się uśmierzyć lekami przeciwbólowymi. Warto nadmienić, że miazga zębowa to splot nerwów i naczyń wewnątrz zęba. W takim przypadku należy udać się do dentysty, który podejmie natychmiastowo leczenie endodontyczne, czyli kanałowe.
Cechą charakterystyczną przy zapaleniu miazgi jest ból, który nasila się gwałtownie i pojawić się może nagle, nawet bez widocznej przyczyny. Nie warto zwlekać przy tak silnym bólu, pochodzącym z głębi zęba, ze względu na to, że żadne domowe sposoby nie sprawdzą się przy próbie wyleczenia takiego stanu zapalnego. A to może doprowadzić do powikłań i zakażenia innych zębów i tkanek.
Dobre sposoby na złagodzenie bólu zębów
Każdy objaw bólu zęba należy skonsultować z dentystą. Jest to istotne, gdyż w niektórych przypadkach może być potrzebne specjalistyczne leczenie, a nawet chirurgiczna interwencja. Jednakże nie zawsze od razu możemy się wybrać na wizytę, a wówczas warto wiedzieć, jak złagodzić przykrą dolegliwość.
Począwszy od leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, sprzedawanych bez recepty w każdej aptece, do dyspozycji mamy kilka domowych rozwiązań. Płukanka z zaparzonego rumianku lub szałwii to jedna z najstarszych metod leczenia bólu zęba. Można go też uśmierzyć poprzez żucie goździków, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Może spodobać Ci się również:
Implanty zygomatyczne stanowią zaawansowane rozwiązanie w dziedzinie implantologii stomatologicznej, przeznaczone dla pacjentów z poważnym niedoborem kości szczęki. Tradycyjne implanty dentystyczne wymagają odpowiedniej ilości kości do ich zakotwiczenia, jednak w przypadkach,…
Czytaj więcej