Co to wypowiedzenie? Jaką rolę odgrywa ten dokument w procesie zwolnienia z pracy?
Wypowiedzenie jest dokumentem, o którym z pewnością słyszała każda zatrudniona osoba. Dokument ten wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Co należy wiedzieć o wypowiedzeniu umowo pracę, kiedy może zostać ono wręczone i komu przysługuje prawo do jego złożenia?
Wypowiedzenie umowy o pracę – co to za dokument?
Dokument, jakim jest wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli informujące drugą stronę o zakończeniu stosunku pracy. Taka informacja zawsze musi zostać przekazana, aby możliwe było zwolnienie z pracy. Wyróżnia się ordentliche kündigung, czyli wypowiedzenie zwyczajne i wypowiedzenie w trybie natychmiastowym.
To, który z tych dokumentów zostanie wręczony uzależnione jest od konkretnej przyczyny zwolnienia. W przypadku wypowiedzenia w trybie zwykłym pracownika obowiązuje okres wypowiedzenia. To, jak długi będzie okres wypowiedzenia, wpływa okres zatrudnienia w danej firmie.
Kiedy można wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech?
Wypowiedzenie umowy o pracę można wręczyć z wielu różnych powodów. W przypadku wypowiedzenia natychmiastowego musi zaistnieć tutaj konkretna przyczyna m.in. złe warunki pracy, nieodpowiednie traktowanie pracowników, mobbing.
Warto dodać, że wypowiedzenie w Niemczech może złożyć również pracodawca, gdy pracownik nie wykonuje swojej pracy, nie stosuje się do panujących przepisów w miejscu pracy, nie przychodzi do pracy bez zaistnienia ważnej przyczyny, spożywa alkohol w miejscu pracy, przychodzi do pracy pod wpływem alkoholu, czy dopuścił się kradzieży. Nie zawsze musisz zgadzać się z wypowiedzeniem, dlatego, jeśli uznasz, że jest ono niezgodne z przepisami, musisz jak najszybciej zareagować.
Komu przysługuje prawo do złożenia wypowiedzenia?
Kundigung może zostać złożone przez pracownika oraz pracodawcę. Każda ze stron ma taką możliwość, dzięki temu, jeśli zaistnieją ku temu powody, można bez problemu rozwiązać stosunek pracy.
Nie za każdym razem oczywiście zwolnienie dochodzi do skutku, gdyż obie strony mogą się dogadać, ale niestety nie zawsze tak się dzieje. Jeżeli pracujesz za granicą, musisz wiedzieć, na jakich zasadach może zostać wręczone wypowiedzenie oraz kiedy możesz je wręczyć lub otrzymać od swojego pracodawcy.
Warto znać te zasady, aby w razie jakichkolwiek nieprawidłowości móc zareagować. Zdarza się, że pracodawca może nie być uczciwy wobec swojego pracownika. Wtedy musisz wiedzieć, co zrobić i jakie masz możliwości.
Może spodobać Ci się również:
Czy można skutecznie i szybko znaleźć dobrą pracę? Tak! Trzeba jednak pamiętać o tym, że w procesie rekrutacyjnym, kluczową rolę będzie odgrywać Twoje doświadczenie. Jak znaleźć wymarzoną pracę w mniej…
Czytaj więcej