sobota, 10 czerwca 2023r.

Co powoduje ból zęba i kiedy udać się do dentysty?

photo-1609850808399-82fb0bb6fb32cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8ZGVudGlzdCUyMHN0b21hbG9naXN0fGVufDF8MHx8fDE2NjQyODE1NDQixlibrb-1.2.1q80w1080

Każdy, kto kiedykolwiek cierpiał z powodu uszkodzonego zęba, wie, co to jest za ból. Może być trudny do zniesienia, powodować problemy z jedzeniem lub piciem, a czasem sprawia, że nawet rozmowa może być problematyczna. Bóle zębów są powszechne i mogą być spowodowane podstawowymi problemami stomatologicznymi.

Ustalenie przyczyny bólu zęba jest pierwszym krokiem w jego leczeniu, więc warto poznać najczęstsze przyczyny. Kluczowe jest przy tym, by jak najszybciej w takiej sytuacji odwiedzić dentystę. Kraków Bronowice, Gdańsk, czy Poznań, w każdym z tych miast opieka dentystyczna pomaga w walce z bolącymi zębami.

Ból wskazuje na konieczność pójścia do dentysty

Podobnie jak większość rodzajów bólu, bóle zębów nie są takie same. Jedna osoba może odczuwać nikły ból, podczas gdy inna ma ostry. Zrozumienie jego rodzaju jest ważne, a ciągły ból może oznaczać kilka rzeczy. Niekiedy możemy być w stanie rozwiązać niektóre problemy w domu, ale inne wymagają wizyty u dentysty.

Jeśli po prostu utknie coś w zębach lub dziąsłach, możemy to usunąć dobrą szczoteczką i nicią dentystyczną. Jednakże, gdy powstaje stan zapalny, może on oznaczać rozwijającą się chorobę przyzębia, a wówczas diagnozę postawi tylko specjalista. 

Rodzaje bólu zęba — o czym warto pamiętać?

Czy jedzenie lodów lub picie gorącej kawy wywołuje ból? Doświadczanie wrażliwości na temperaturę zazwyczaj oznacza, że szkliwo jest zużyte, a wówczas możemy poprawić sytuację, przechodząc na pastę do zębów dla wrażliwych zębów. Jeśli jednak zauważymy, że ból trwa minutę lub dłużej, nadszedł czas, aby skontaktować się ze specjalistą typu dentysta lub stomatolog.

Silny i trwały ból może wskazywać na próchnicę zębów, odsłonięte korzenie lub inne rzeczy, które muszą być leczone. Ostry, przeszywający ból jest zazwyczaj oznaką, że z zębami dzieje się coś złego. To samo dotyczy bólu pulsującego, który wskazuje na rozwijający się stan zapalny.

Dentystyczne przyczyny bólu zębów

Zrozumienie źródła bólu zęba może dać dobre wyobrażenie o podstawowej przyczynie i rodzaju leczenia, którego można się spodziewać. Kiedy bakterie gromadzą się i uszkadzają szkliwo zębów, tworzą ubytek, który może powodować ból. Jeśli czujemy ból podczas picia filiżanki gorącej kawy lub herbaty, może to wskazywać na pęknięcie zęba i odsłonięcie jego wnętrza.

Dentystyczna pomoc jest również konieczna przy pojawiającym się obrzęku dziąsła, co wskazuje na silny stan zapalny. Pamiętać warto, że ból zęba na ogół nie ustępuje sam, i konieczne jest stomatologiczne jego leczenie. Dlatego też, poza utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, ważne są regularne wizyty u dentysty.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 5

Jakie kosmetyki do polerowania auta? W jaki sposób przygotować się do polerowania samochodu?

1 września 2021

Zewnętrzny wygląd auta świadczy nie tylko o tym, że jest ono zadbane, ale również dużo mówi o samym właścicielu. Każdy posiadacz samochodu, powinien zwrócić uwagę zarówno na wnętrze pojazdu, jak…

Czytaj więcej