Jakie badania lekarskie na wózki widłowe? Jak długo ważne są wykonane badania?
Obsługa wózków widłowych to czynność, która jest wykonywana w wielu zakładach przemysłowych. Co więcej, wózki widłowe często można także znaleźć w dużych magazynach, gdzie trzeba załadowywać lub rozładowywać towar. Aby móc obsługiwać taki pojazd, trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje. Jednak poza samym kursem należy pamiętać również o badaniach lekarskich, które są niezbędne do tego, żeby odbyć kurs.
Badania lekarskie na wózki widłowe
Do obsługi wózków widłowych mogą być dopuszczone wyłącznie osoby, które mają na nie uprawnienia. Oprócz tego niezbędne są badania, które pozwalają na ocenę stanu zdrowia osoby, która chce odbyć kurs na wózki widłowe.
Do podstawowych badań, jakie są wykonywane, zalicza się przede wszystkim badanie okulistyczne oraz laryngologiczne. Taki pakiet badań odbywa się również podczas wykonywania badań okresowych. Poza tym niezbędne są także badania psychologiczne.
Operator wózków widłowych powinien cechować się cierpliwością, odpornością na stres oraz dokładnością, co ma ogromne znaczenie podczas korzystania z takiego pojazdu. Nie można tutaj zapominać też o dobrym stanie zdrowia, ponieważ od tego zależy, jakość i skuteczność pracy. Jakiekolwiek schorzenia, które umożliwią pełną obsługę wózka widłowego, będą przeciwwskazaniem do uzyskania kwalifikacji te tego typu pojazdy.
Czy badania na wózki widłowe są konieczne?
Osoba chcąca ubiegać się o uprawnienia na wózki widłowe musi spełniać odpowiednie wymagania. Całkowita zdolność do wykonywania takiej pracy oznacza, że kandydat może odbyć kurs na operatora wózka widłowego.
Badania lekarskie są konieczne do tego, aby na stanowisku operatora pracowały wyłącznie osoby, które będą należycie wykonywały powierzone zadania oraz nie będą stwarzać dla nikogo żadnego zagrożenia. Koszty związane z przeprowadzeniem badań to około 200 zł. W momencie zapisania się na kurs badania są już wliczone w cenę, a więc nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów.
Ważność psychotestów na wózki widłowe
To, ile czasu będą ważne wykonane przez nas psychotesty, zależy od lekarza, ale zazwyczaj czas ten wynosi 5 lat. Wyjątek stanowią osoby po 60 roku życia. W takim przypadku czas pomiędzy psychotestami może ulec skróceniu.
Dzieje się tak, ponieważ osoby starsze mogą mieć problemy z koncentracją oraz ogólnym stanem zdrowia, co jest wskazaniem do częstszych badań. Dzięki temu zarówno pracodawca, jak i pracownik będą mieli pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania pracy, jako operator wózków widłowych.
Może spodobać Ci się również:
Ochrona samochodu przed kradzieżą metodą na Gameboya jest jeszcze trudniejsza niż w przypadku zabezpieczenia przed kradzieżą na walizkę. Dzieje się tak, ponieważ jest to bardziej nowoczesny sposób kradzieży, który coraz…
Czytaj więcej