Badanie RTG na dobry i nowoczesnym sprzęcie ma duże znaczenie dla zdrowia zwierząt
Zanim zdecydujesz się na wybór odpowiedniej pracowni rentgenowskiej warto, abyś sprawdził jakim sprzętem będzie badany Twój zwierzak. Często okazuje się bowiem, że jest on przestarzały. Przez to pupil przyjmuje zbyt wielką dawkę promieni rentgenowskich, co nie wpływa korzystnie na jego zdrowie.
Ale jakby tego było mało, pracownie weterynaryjne, które posiadają przestarzały sprzęt, robią zwykle mniej dokładne badania (np. diagnostyka RTG), przez co postępująca choroba może nie być prawidłowo leczona, gdyż jej przyczyna może nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Sprawd czy klinika weterynaryjna posiada własną pracownię rentgenowską
Rodzaje promieni rentgenowskich zwierząt domowych
Promienie rentgenowskie są instrumentalnymi narzędziami obrazowania medycznego dla weterynarzy. Mogą ujawnić znaczną ilość informacji związanych ze stanem zdrowia Twojego zwierzaka. Trzy najczęstsze zdjęcia rentgenowskie do badań zwierząt domowych obejmują: klatkę piersiową, jamę brzuszną i ortopedię.
Prześwietlenie jamy brzusznej, jak sama nazwa wskazuje, pozwala weterynarzowi ocenić stan jamy brzusznej, żołądka i kamieni pęcherza moczowego. Kształty tych narządów pomagają wskazać niespójności, które mogą poprzedzać określony stan lub chorobę. Mogą również wykrywać guzy nowotworowe lub inne, a także zdiagnozować ciążę.
Rentgen klatki piersiowej pozwoli na wykrycie raka
Rentgen klatki piersiowej jest niezwykle skuteczny w wykrywaniu raka. Badania są wtedy ukierunkowane na serce i płuca – rentgen tego miejsca służy do obrazowania medycznego, w celu oceny urazów i złamań, które dotknęły Twoje zwierzęta.
Z kolei rentgen ortopedyczny to badanie kości Twojego zwierzaka. Może ujawnić złamania, deformacje kości i zaburzenia ortopedyczne, które są wspólne dla gatunku, wieku lub historii Twojego zwierzaka. Może to obejmować dysplazję łokcia lub biodra.
Czy promienie rentgenowskie są bolesne?
Nie. Zazwyczaj podczas wykonywania prześwietlenia zwierzęta są czujne i nie śpią – w razie potrzeby podaje się im środki sedacyjne, aby złagodzić napięcie i stres związany z badaniem. Aby uzyskać więcej informacji, weterynarz po prostu obróci zwierzaka na bok lub do tyłu i zrobi zdjęcie rentgenowskie. Jeśli jednak zwierzę nie chce współpracować lub odczuwa silny ból spowodowany np. złamaniem, do pomyślnego badania może być konieczne zastosowanie środka znieczulającego. Ekspozycja na promieniowanie rentgenowskie również nie jest szczególnie szkodliwa.
Może spodobać Ci się również:
We wtorek 31 marca 2020 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano pakiet kilku zarządzeń, mających na celu walkę z nowym koronawirusem. Największą uwagę przedsiębiorców przykuła, rzecz jasna, tzw. tarcza antykryzysowa. To…
Czytaj więcej