Praca zdalna – do kiedy?
Mimo że jeszcze rok temu wielu osobom ciężko byłoby sobie wyobrazić, aby pracować z domu, dziś niestety taką mamy rzeczywistość. Praca zdalna stała się jednym z rozwiązań, co ciekawe okazało się, że wiele firm, mimo wszystko potrafi bardzo dobrze funkcjonować w takim trybie pracy. Czy to się kiedyś skończy?
Praca zdalna – końca nie widać
Nie każda firma może pozwolić sobie na wysłanie pracownika do domu, aby tam mógł wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Wiele przedsiębiorstw jest jednak w stanie dobrze prosperować bez fizycznej obecności pracowników, co bardzo dobrze pokazał roku 2020. Oczywiście wiele osób marzy o tym, aby móc wrócić do biura, co jest zupełnie zrozumiałe, inni cieszą się z możliwości pracy zdalnej.
Każde z rozwiązań ma wady i zalety, niemniej jednak większa wolność dotycząca godzin czy miejsca pracy, bez wątpienia wielu osobom dała do myślenia. Do zalet pracy zdalnej bez wątpienia trzeba zaliczyć to, że można lepiej zorganizować dzień, czas pracy, co więcej wcale nie jest konieczne pracowanie z domu, równie dobrze można robić to z drugiego końca świata.
Czy warto pracować zdalnie?
Niektórzy bardzo cenią sobie niezależność i wolność, jaką daje praca zdalna, inni kompletnie nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Taka forma wykonywania obowiązków zawodowych nie będzie dobra dla każdego, z drugiej strony prawda jest taka, że do wszystkiego można się przyzwyczaić i wszystkiego można się nauczyć.
Praca poza biurem to większa niezależność, jednak jednocześnie trzeba wykazać się dużą samodyscypliną oraz dobrą organizacją. Nie każdy to potrafi, niekiedy będzie potrzeba nam nieco więcej czasu, aby móc zorganizować pracę w odpowiedni sposób.
O czym pamiętać pracując zdalnie?
W przypadku pracy zdalnej najważniejszą kwestią jest oczywiście dobra organizacja oraz samodyscyplina. Istotne jest też to, aby potrafić oddzielić pracę od życia prywatnego, co wcale nie jest łatwe, jeśli pracujemy w domu.
Warto wyznaczyć sobie specjalne miejsce do pracy. Jeżeli nie mamy możliwości przeznaczenia na biuro oddzielnego pomieszczenia, należy wygospodarować, chociaż kawałek przestrzeni z biurkiem i wygodnym fotelem, gdzie będziemy móc wykonywać zawodowe obowiązki.
W przypadku pracy zdalnej często granice pomiędzy pracą a życiem prywatnym się zacierają, dlatego należy dołożyć starań, aby się nie przepracowywać lub wręcz przeciwnie, stracić efektywność wykonywanych czynności zawodowych.
Może spodobać Ci się również:
We wtorek 31 marca 2020 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano pakiet kilku zarządzeń, mających na celu walkę z nowym koronawirusem. Największą uwagę przedsiębiorców przykuła, rzecz jasna, tzw. tarcza antykryzysowa. To…
Czytaj więcej