Ile kosztuje frezarka CNC? Nowoczesne urządzenie usprawni proces produkcji
Produkcja seryjna mniej lub bardziej skomplikowanych detali wymaga właściwie pracującego sprzętu. Uniwersalnym rozwiązaniem, które zapewni jednoczesne wykonanie frezowania, skrawania czy grawerowania są centra frezarskie. To maszyny, które usprawniają produkcję, a także dają szereg możliwości tworzenia unikalnych projektów detali. Ich wielofunkcyjne zastosowanie i zaawansowana technologia powinna zatem iść w parze z wysoką ceną. Sprawdzimy dziś, od czego ona zależy i z jak wysokimi kosztami trzeba się mierzyć podczas zakupu.
Czym są centra frezarskie?
Centrum obróbcze CNC to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest sprawne przygotowanie detali o bardzo skomplikowanej budowie. Pojedynczy cykl pracy obejmuje kilka funkcji, takich jak skrawanie, frezowanie czy wiercenie, w związku z tym, detal po przejściu przez maszynę jest w pełni przygotowany.
Centra obróbcze CNC przygotowane są do długotrwałej pracy, mogą be przeszkód funkcjonować przez całą dobę. Posiadają prosty panel sterowania, a projekty budowy detalu można przygotować, wykorzystując system sterowania numerycznego. Maszyny gwarantują precyzyjną i szybką obróbkę elementów, sprawdzą się w fabrykach, w których przygotowane są metalowe części i inne akcesoria.
Od czego zależą ceny frezarki?
Kupując centrum obróbcze CNC trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Oferowane przez producentów maszyny zwykle sprzedawane są za kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Cena zwykle zależy od stopnia zaawansowania maszyny i jej budowy. Podstawowymi czynnikami warunkującymi wysokie koszty są:
- możliwość pracy w systemie 3-, 4-, lub 5-osiowym,
- pojemność suportu narzędziowego – im większa pojemność, tym wyższa cena,
- parametry pracy urządzenia – takie jak maksymalny udźwig, rozmiary stołu roboczego,
- moc układu napędowego i szybkość obrotowa wrzeciona.
Koszty, które trzeba ponieść kupując centrum frezarskie zależą również od renomy producenta.
Zakup frezarki to nie jedyny koszt…
Przy kupnie urządzenia, trzeba liczyć się również z możliwością wystąpienia innych wydatków. Pionowe centra obróbcze mogą przykładowo potrzebować dodatkowy układ chłodzenia czy agregaty kątowe, które nie we wszystkich modelach są dostarczane. Można także dokupić akcesoria sterownicze, takie jak panel sterowania w formie wyświetlacza czy specjalny pilot.
Centrum obróbcze pionowe wymagać będzie również sporych kosztów podczas eksploatacji. Począwszy od wykorzystanej energii na pracę silnika, poprzez zużywający się osprzęt podczas skrawania, kończąc na usterkach wrzeciona oraz dodatkowych problemach – z wszystkimi sytuacjami operator może zmierzyć się podczas korzystania z frezarki.
Może spodobać Ci się również:
Akcesoria biurowe to nieoceniona pomoc dla wielu pracowników biurowych. Obecnie wyposażenie biur znacznie się różni od tych, które istniały jeszcze kilka lat temu. Coraz nowocześniejsze narzędzia ułatwiające pracę mają ogromny…
Czytaj więcej