niedziela, 24 listopada 2024r.

Ogród jesienią – co siać we wrześniu na jesienny zbiór?

Ogród jesienią - co siać we wrześniu na jesienny zbiór?

We wrześniu dni są już coraz krótsze, coraz chłodniejsze, a w powietrzu czuć zbliżającą się dużymi krokami jesień. Jednak to wcale nie oznacza końca sezonu ogrodniczego! Wysiew warzyw do gruntu ciągle jest możliwy, a plonami w zależności od pogody będziemy mogli cieszyć się albo przed nadejściem przymrozków, albo następną wiosną.

Co siejemy we wrześniu w ogrodzie?

Późnym latem zapomnijmy już o warzywach długo kiełkujących i wymagających wyższych temperatur, gdyż nawet jeśli wrzesień będzie łaskawy, to musimy pamiętać, że lada moment mogą zdarzyć się pierwsze przymrozki. Dlatego skupmy się przede wszystkim na roślinach szybko rosnących. Doskonale sprawdzą się w takiej roli wszelkiego rodzaju sałaty liściaste (a wśród nich rukola), które będą nadawały się do zjedzenia nawet już po trzydziestu dniach. Drobne, chrupiące listki to doskonały dodatek do kanapek czy sałatek, możemy je zerwać już jak będą miały kilka centymetrów wysokości, a przy okazji coraz mniej godzin ze słońcem daje nam gwarancję, że sałaty nie wybiją w pędy kwiatostanowe, dzięki czemu nie staną się gorzkie. Same korzyści!

Siew rzodkiewki na jesień

Rzodkiewka lubi krótkie dni i umiarkowane temperatury. Nie służy jej upalne lato – zachęca ją do inwestowania energii słonecznej raczej w liście, a później w kwiaty i nasiona, zamiast w jadalne korzenie. Stąd też wysiewa się ją bardzo wcześnie, często już na początku marca. I tu znowu okazuje się, że nadchodząca jesień jest po stronie ogrodników! Wysiewając rzodkiewkę na początku września, możemy mieć całkowitą pewność, że żadne wysokie temperatury nie pokrzyżują nam planów, a roślina skupi się na gromadzeniu zapasów w pożądanym przez nas korzeniu. Zbiorów możemy oczekiwać już na początku października.

Roszponka – odporny zawodnik

Jeśli przegapiliśmy pierwszą połowę września lub prognozy zapowiadają wczesne przyjście przymrozków, wtedy doskonałym pomysłem będzie sianie roszponki. Ta niepozorna roślinka potrafi wytrzymać wiele, jest mrozoodporna, a przy ciepłej zimie możemy ją zbierać niemal przez cały rok. Spokojnie możemy ją siać choćby i w październiku, nie ma też ryzyka, że nagłe bardzo niskie temperatury jej zaszkodzą – jeśli nie zdąży wykiełkować przed zimą, to jako pierwsza roślina w ogrodzie wykiełkuje wczesną wiosną, więc nasiona się nie zmarnują.

Pamiętajmy, że wrzesień w ogrodzie to nie tylko czas zbierania ostatnich plonów i szykowania się na jesień. To może być także czas dosiewania warzyw, które dostarczą nam niezbędnych witamin jesienią.

Może spodobać Ci się również:

Sok z jeżyn i sok z borówki amerykańskiej – niewielkie różnice i wielkie bogactwo witamin dla zdrowia

1 lutego 2023

Jeżyny i borówki amerykańskie to takie owoce, które są do siebie bardzo podobne pod względem właściwości odżywczych, witamin i przeciwutleniaczy. Jeżyny zawierają więcej witaminy C i mniej węglowodanów i cukrów, natomiast borówka…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady