niedziela, 12 maja 2024r.

Umowa najmu okazjonalnego – co to jest?

photo-1679105796578-aa48a4d7dea3cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyM3x8cmVhbCUyMGVzdGF0ZSUyMHJlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjkwNTU2OTM5fDAixlibrb-4.0.3q80w1080

Wynajem mieszkania to ciekawy sposób na budowanie dodatkowego dochodu. Przy dużej liczbie nieruchomości wystarczy odpowiednie zarządzanie i już można cieszyć się z całkiem pokaźnych zysków. W polskim prawie dopuszcza się kilka form udostępniania nieruchomości, choć za najbezpieczniejszą z opcji uważa się najem okazjonalny. Na czym to polega?

Czym taki dokument się wyróżnia?

Przede wszystkim umowa najmu okazjonalnego zawiera rozbudowany zestaw przepisów, które w pewien sposób zabezpieczają wynajmującego przed nieuczciwymi lokatorami. Standardowa umowa na udostępnienie mieszkania lub pokoju nie daje wielu możliwości reakcji w przypadku braku przestrzegania regulaminu. Oznacza to, że lokator, nawet po upłynięciu czasu trwania umowy lub niepłaceniu czynszu, nie może zostać usunięty z mieszkania.

W przypadku najmu okazjonalnego, który podpisuje się również w obecności notariusza sporządzane jest dodatkowe zaświadczenie o eksmisji lub egzekucji. W takim dokumencie lokator zobowiązuje się do sumiennego przestrzegania obowiązków, a w razie naruszenia zasad, wynajmujący może skorzystać ze swoich praw i siłowo usunąć najemcę z mieszkania.

Czy taka umowa jest niekorzystna dla osoby szukającej mieszkania?

Choć to dokument, który jak się wydaje przynosi sporo zalet przede wszystkim właścicielowi nieruchomości, w rzeczywistości zabezpiecza on również dobro lokatora. Umowa najmu okazjonalnego dokładnie określa wytyczne użytkowania nieruchomości oraz czas trwania współpracy. Dodatkowo zabezpiecza najemcę przed niekontrolowanymi podwyżkami czynszu, na które wynajmujący w tym przypadku nie może sobie pozwolić.

Zarządzanie najmem w Warszawie jest przy tym dużo łatwiejsze. W przypadku standardowej umowy wynajmu mieszkania zdarzają się liczne komplikacje, które często kończą się sprawami cywilnymi. W przypadku najmu okazjonalnego wszystkie zapisy są jasne i klarowne, a właściciel nieruchomości ma odpowiednie narzędzia do walki z nieuczciwym najemcą.

O czym warto pamiętać podpisując umowę?

Przede wszystkim musi się w dokumencie zawrzeć czas jej trwania, ponieważ bez tej informacji jest on całkowicie nieważny. Dodatkowo warto uwzględnić fakt, że w trakcie podpisywania umowy będzie trzeba skorzystać z pomocy notariusza, a koszty takiej usługi najczęściej leżą po stronie wynajmującego lub przedstawiciela, który organizuje zarządzanie najmem.

Dodatkowo warto przedyskutować wszelkie zapisy z nowym lokatorem i wyjaśnić wszystkie wątpliwe kwestie. Niedoczytanie któregoś z punktów może w późniejszym czasie skutkować poważnymi problemami i roszczeniami, które często będą bezpodstawne w świetle obowiązującej umowy.

Może spodobać Ci się również:

Co jest skuteczne w leczeniu paradontozy

Co jest skuteczne w leczeniu paradontozy

23 września 2019

Paradontoza to bez wątpienia choroba, która dotyka bardzo dużą grupę ludzi. Jest to jedna z głównych przyczyn utraty zębów nawet w młodym wieku, co znacznie przyczynia się do pogorszenia ogólnego…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady