czwartek, 21 listopada 2024r.

Praca sezonowa w Niemczech – jakie dokumenty? Czy można otrzymać wypowiedzenie w czasie pracy sezonowej?

photo-1462642109801-4ac2971a3a51cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2MXx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTEixlibrb-1.2.1q80w1080

Praca za granicą nie zawsze musi oznaczać długiego wyjazdu, gdyż w tym przypadku dużym zainteresowaniem cieszy się również praca sezonowa. Zazwyczaj praca sezonowa dotyczy branży: turystycznej, gastronomicznej, a nawet rolnictwa. Jakie dokumenty wymagane są do rozpoczęcia pracy sezonowej i czy pracodawca może zwolnić pracownika zatrudnionego sezonowo?

Dokumenty niezbędne do pracy sezonowej

Poszukiwanie pracy sezonowej jest świetnym sposobem na szybkie podreperowanie budżetu. Z takiego rozwiązania może skorzystać każdy bez względu na wykształcenie, czy wiek. W niektórych branżach pracodawcy mogą wymagać przedstawienia określonych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji, jednak ostatecznie kwestia ta zależy od pracodawcy.

W przypadku pracy sezonowej istnieje konieczność zawarcia umowy na czas określony. W tym przypadku może zostać podana konkretna data lub zaistnienie konkretnej sytuacji, która zdecyduje o zakończeniu współpracy.

Niekiedy konieczne jest wypełnienie formularza A1 dotyczącego potwierdzenie, iż pracownik podlega polskim przepisom dotyczącym ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego. Chodzi tutaj o osoby, które podczas pracy sezonowej przebywają na płatnym urlopie.

Czy można wypowiedzieć umowę w czasie pracy sezonowej?

W przeciwieństwie do normalnego zatrudnienia tutaj nie ma możliwości wręczenia wypowiedzenia, które pozwoli na rozwiązanie stosunku pracy. W czasie trwania umowy żadna ze stron nie może wręczyć wypowiedzenia, a więc nie obowiązuje tu również okres wypowiedzenia w Niemczech.

Oczywiście dozwolone jest polubowne zakończenie współpracy, jednak potrzebna jest tu zgoda każdej ze stron. Wypowiedzenie wymowy o pracę w Niemczech to dokument, który pozwala na zwolnienie pracownika zatrudnionego w normalnej firmie, gdzie pracownicy zatrudniani są przez dłuższy niż sezonowo czas.

Praca sezonowa, a warunki zatrudnienia

W przypadku pracy sezonowej pracownicy muszą być traktowani tak samo, jak pozostałe osoby pracujące w Niemczech. Przestrzeganie praw pracowników dotyczących między innymi czasu pracy, wysokości wynagrodzenia, czy respektowania zwolnienia chorobowego to istotne czynniki, które muszą być brane pod uwagę.

Nie można łamać praw pracowników, ponieważ podlega to karze. Poza tym pracownik również może dochodzić swoich praw w przypadku, gdy pracodawca nie będzie uczciwy. Obie strony muszą się szanować, a w razie problemów konieczne jest szybkie ich rozwiązanie, aby współpraca mogła trwać dalej.

Może spodobać Ci się również:

Jak powstaje szkło? Przygotowanie materiału od podstaw

Jak powstaje szkło? Przygotowanie materiału od podstaw

20 września 2020

Szkło od setek lat towarzyszy nam przy niemal każdej czynności. To doskonały materiał ociepleniowy, surowiec do przygotowania naczyń i specjalistycznych urządzeń oraz świetny element dekoracyjny otoczenia. Nie każdy jednak wie,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady