czwartek, 21 listopada 2024r.

ZUS Zwolnienie ze składek w czasie kryzysu gospodarczego 2020 – tarcza antykryzysowa

ZUS Zwolnienie ze składek w czasie kryzysu gospodarczego 2020 - tarcza antykryzysowa

We wtorek 31 marca 2020 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano pakiet kilku zarządzeń, mających na celu walkę z nowym koronawirusem. Największą uwagę przedsiębiorców przykuła, rzecz jasna, tzw. tarcza antykryzysowa. To odpowiedź rządu na kryzys i stagnację, z jakimi w szybkim czasie musiało zmierzyć się wiele firm i branż. Jednym z kluczowych zapisów jest możliwość zwolnienia ze składek do ZUS. Warto przyjrzeć się szczegółom tego rozwiązania, by zorientować się, które konkretnie firmy mogą liczyć na pomoc ze strony państwa.

Zwolnienie z opłat – dla kogo?

W pierwszej kolejności wsparcie otrzymają te przedsiębiorstwa, które zatrudniają maksymalnie dziewięciu pracowników i jednocześnie opłacały składki na ubezpieczenie społeczne przed dniem 1 lutego 2020 roku. Krótko mówiąc, chodzi o firmy, które wcześniej radziły sobie z lepszym lub gorszym skutkiem na rynku, a po pojawieniu się pandemii koronawirusa zaczęły notować straty. Nowe przepisy dotyczą też osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Z zapisów ustawy mogą skorzystać również duchowni.

Jak długo potrwa przerwa od płacenia składek?

W procesie legislacyjnym w parlamencie pojawiały się różne opcje dotyczące terminu obowiązywania zwolnienia z opłat do ZUS. Ostatecznie Sejm przyjął rozwiązanie polegające na trzymiesięcznym umorzeniu tych składek. Co warte podkreślenia, na początkowym etapie prac była mowa jedynie o odroczeniu płatności, lecz ostatecznie w obowiązującym prawie od 1 kwietnia 2020 roku znalazł się zapis umarzający zapłatę składek do ZUS za kwiecień, maj oraz czerwiec 2020 roku. Ten trzymiesięczny okres rzecz jasna być może będzie wydłużony na mocy kolejnych ustaw czy nowelizacji. Wszystko zależy od dalszego rozwoju koronawirusa. 

Gdzie udać się z wnioskiem?

Osoby i firmy, które zechcą złożyć wniosek o umorzenie składek do ZUS powinny to zrobić w formie elektronicznej lub papierowej. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną, najlepiej skorzystać z pierwszej z wymienionych opcji. Przy pomocy profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego, cała procedura powinna przebiec ekspresowo. Adresatem wszelkich wniosków w tym zakresie jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który udostępnił również specjalną platformę teleinformatyczną, gdzie można wnioskować o odroczenie składek. Jak na razie tarcza antykryzysowa nie uwzględnia potrzeb większych firm, ale wszystko wskazuje na to, iż wkrótce pojawią się propozycje skierowane bezpośrednio do takich podmiotów.

Może spodobać Ci się również:

Sok z jeżyn i sok z borówki amerykańskiej – niewielkie różnice i wielkie bogactwo witamin dla zdrowia

1 lutego 2023

Jeżyny i borówki amerykańskie to takie owoce, które są do siebie bardzo podobne pod względem właściwości odżywczych, witamin i przeciwutleniaczy. Jeżyny zawierają więcej witaminy C i mniej węglowodanów i cukrów, natomiast borówka…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady